Palác Lucerna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palác Lucerna
Palác Lucerna
Palác Lucerna
Účel stavby
Hokejový stadion (nerealizováno z kapacitních důvodů), komerční zóna, koncertní a společenský sál
Základní informace
Sloh Secese, moderna
Výstavba 19071921
Stavební materiál Zdivo, železobeton, sklo
Stavitel Ing. Vácslav Havel
Současný majitel Rodina Havlova
Poloha
Adresa Štěpánská 704/61
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1, Nové Město, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Palác Lucerna
Red pog.svg
Palác Lucerna
Další informace
Kód památky 41000/1-1819 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Lucerna je víceúčelový komplex budov, který se nachází v horní části Václavského náměstí na nároží ulice Štěpánská na pražském Novém Městě směrem k ulici Vodičkova. Od 1. července 2017 má být národní kulturní památkou České republiky.[1]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Skelet budovy vznikal v letech 19071921 mimo jiné též podle návrhu Ing. Stanislava Bechyně a projektu J. Čamského a Václava Havla. Tuto stavbu realizoval stavitel Ing. Vácslav Havel (dědeček bývalého prezidenta České republiky Václava Havla). Palác měl původně sloužit jakožto hokejový stadion, ale již na počátku výstavby došlo ke zjištění, že pro tyto účely sál nevyhovuje především rozměrově a projekt musel být narychlo přepracován na velký společenský sál. Na tehdejší dobu se jednalo o velice unikátní stavbu, neboť to byla jedna z prvních železobetonových staveb v Praze vůbec s velmi originálně řešenou sklem zastřešenou pasáží. Také celkové architektonické řešení je zajímavé, stavba nese výrazné rysy doznívající pozdní secese a právě nastupujícího modernismu. Velmi pravděpodobným autorem fasády do Vodičkovy ulice č. 36/704 byl architekt Osvald Polívka (1859 – 1931), jenž Vácslavu Havlovi navrhoval fasády jeho činžovních domů v Praze (Haštalská 6 a 8, Vězeňská 4, V Kolkovně 5,7, Myslíkova 4, Rašínovo nábřeží 70 a 78), které Havel vesměs prodal, aby mohl financovat stavbu Lucerny od r. 1905.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Prakticky od ukončení výstavby a uvedení komplexu do provozu až do dnešních dob se jedná o významné kulturní a společenské středisko hlavního města a to jak někdejšího Československa i České republiky, konalo se zde již velké množství koncertů, plesů, schůzí, konferencí, módních přehlídek, sportovních akcí (za První československé republiky např. turnaje v boxu či v zápasu). V komplexu se kromě Velkého sálu nachází také Mramorový sál, kino, bar a kavárna. V průběhu doby zde vystupovalo velké množství těch nejvýznačnějších umělců z Česka i ze zahraničí. Od počátku provozu také Pražané uvykli chodit do Mramorového sálu Lucerny na taneční kurzy.

Po roce 1989 byl Palác Lucerna v restituci vrácen zpět rodině Havlových a je nyní v majetku manželky Ivana Havla paní Dagmar Havlové. Jedná se o památkově chráněný komplex.

Velký sál[editovat | editovat zdroj]

Jádrem komplexu je Velký sál Lucerny, jehož rozměry činí rozměry 54 metrů na délku, 25,5 metrů na šířku a 9 metrů na výšku. Velký sál zabírá celkem tři podzemní podlaží a na jeho plochu se vejde zhruba 2500 stojících a 1500 sedících diváků. Využití sálu je pestré, od maturitních plesů přes koncerty, přednášky až po taneční soutěže apod.

Pasáž[editovat | editovat zdroj]

Palácem prochází známá pasáž, v místě rozvětvení pasáže před vchodem do kina Lucerna je zavěšena provokativní socha sochaře Davida Černéhoplastika s názvem „Kůň“ z roku 1999, představující svatého Václava sedícího na břiše svého mrtvého koně. Původně byla umístěna na dolním konci Václavského náměstí, v současné době je instalována v pasáži paláce Lucerna v Praze na Novém Městě. Tato socha byla instalována za podpory majitelky paláce, Dagmar Havlové, švagrové Václava Havla, jež uzavřela s umělcem dohodu, podle níž má dílo viset v Pasáži Lucerna do té doby, dokud nebude v zemích Koruny české obnovena konstituční monarchie.[2] Z rozvětvení pasáže (místní křižovatky pasáží) vychází směrem k Václavskému náměstí pasáž Rokoko, kde v bezprostřední blízkosti sídlí známé Divadlo Rokoko.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mezi národní kulturní památky vláda zařadila Invalidovnu i Lucernu. iDNES.cz [online]. 2017-02-20 [cit. 2017-02-20]. Dostupné online.  
  2. více autorů. Kůň [online]. Praha: Centrum pro současné umění Praha, [cit. 2008-04-05]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]