Pasáž (architektura)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Galerie Viktora Emanuela II. v Miláně

Pasáž (z francouzského le passage, průchod) je v architektuře průchod budovou nebo spojenými budovami, který umožňuje osobám přecházet z jedné ulice (nebo i jiného veřejného prostranství) do druhé. Prostor je většinou obklopen obchody, restauracemi, kavárnami, velmi často v nich také sídlí kina, divadla, kabarety a další zábavní podniky. Pasáž bývá často opatřena střechou, většinou prosklenou, velké pasáže mohou být i vícepodlažní, kdy od 1. nadzemního podlaží bývají nainstalovány ochozy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pasáže se zrodily již na konci 18. století v Paříži, především jako ochrana před počasím. Jejich rozvoj nastal v 19. století a rozšířil se i do dalších měst jako Londýn nebo Praha, kde pasáže začaly vznikat na počátku 20. století. Pasáže mohou někdy tvořit celé rozvětvené a rozlehlé komplexy – příkladem budiž nejrozsáhlejší pražský komplex nacházející se mezi Václavským náměstím, Vodičkovou ulicí a Štěpánskou ulicí na Novém Městě, kde se nachází, mimo jiné, také Divadlo Rokoko, Lucerna, Divadlo ABC v paláci U Nováků.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době bývají pasáže běžnou výbavou ve velkých nákupních centrech typu hypermarket, zde jsou někdy řešeny i jako vícepodlažní.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]