Hypermarket

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hypermarket Kaufland v České Lípě
Hypermarket Tesco v Mostě

Hypermarket je samoobslužná velkokapacitní a maloobchodní prodejna s širokou nabídkou potravinářského a nepotravinářského zboží pod jednou střechou, s prodejní plochou větší než 2500 metrů čtverečních.[1] Kvůli své značné rozloze jsou hypermarkety běžně umisťovány do předměstí či za město, kde jsou dostupné autem.

Zásady provozování hypermarketů[editovat | editovat zdroj]

Růst životní úrovně, vybavenost obyvatelstva automobily a zvyšující se cena pozemků ve středu měst byly podnětem pro zakládání hypermarketů na okraji měst od 60. let 20. století. U každého hypermarketu byla stavěna velká parkoviště, byl nabízen daleko bohatší sortiment, než mohly poskytnout prodejny menší a navíc pod jednou střechou. V konkurenčním prostředí hypermarkety nasazovaly nižší ceny, možnost velkého (třeba týdenního) rodinného nákupu potravinářského i ostatního zboží. Mimo prodejnu vlastního hypermarketu je v objektu občerstvení a menší specializované prodejny, mnohdy i služby. Prodejní plochy hypermarketů jsou od 2500 do 25000 metrů čtverečních.

Hypermarkety v České republice[editovat | editovat zdroj]

Na počátku roku 2012 se v České republice nacházelo 282 hypermarketů, nejvíce jich patřilo do Moravskoslezského kraje (celkem 40), v přepočtu na obyvatele jich měl nejvíce Karlovarský kraj (celkem 11). V rámci států Evropy se jednalo o čtvrtou nejhustší síť.[2]

Jiné druhy prodejních jednotek[editovat | editovat zdroj]

Maloobchodní prodejny mohou být rozdílné velikostí (např. menší jsou supermarkety), specializované na určitý sortiment, svou tradici mají obchodní domy. I ty mohou být s různým zaměřením. Roste i počet specializovaných velkoprodejen. Prodejní jednotky se zpravidla liší i stavebním provedením, např. vícepatrové obchodní domy či přízemní stavby bez schodišť.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Návrh pravidel pro rozvoj maloobchodu na území města Brna Archivováno 14. 3. 2012 na Wayback Machine., Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ, duben 2010
  2. ČTK. Nejvíce hypermarketů je v Moravskoslezském kraji. Hospodářské noviny. 2012-02-28, roč. 56, čís. 42, s. 16. ISSN 0862-9587. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]