Tesco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nákupní centrum s hypermarketem Tesco-Eden a sídlo Tesco Stores ČR v Praze Vršovicích

Tesco je britský maloobchodní řetězec nabízející potravinové a nepotravinové zboží, pohonné hmoty a finanční a telekomunikační služby. Společnost je v současnosti největším obchodním řetězcem ve Velké Británii a v Irsku a čtvrtým největším maloobchodním řetězcem na světě (tržby v roce 2009 překročily hranici 90 miliard dolarů).

Tesco Stores ČR a.s. (IČ 453 08 314) je subjekt zaregistrovaný v České republice od 23. března 1992, jehož prostřednictvím skupina Tesco v ČR podniká. Akcionáři této společnosti jsou z 55% lucemburská společnost Delamare Luxemburg S.à r.l. a z 45% Armitage Luxemburg S.à r.l., rovněž se sídlem v Lucembursku. Tyto jsou pravděpodobně vlastněny mateřskou britskou společností Tesco plc. V představenstvu české společnosti je několik občanů Spojeného království a České republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tesco založil ve Velké Británii židovský obchodník Jack Cohen, syn židovských imigrantů z Polska,[1] který za první světové války sloužil u britského královského letectva. Ten si po návratu z války v roce 1919 otevřel malý stánkový prodej v londýnském East Endu. Značku Tesco vytvořil Cohen z iniciál jména T. E. Stockwela, který zásoboval jeho podnik čajem a z prvních dvou písmen svého příjmení COhen. Značka TESCO se poprvé objevila roku 1924 na čaji nazvaném Tesco Tea. V roce 1929 se název Tesco poprvé objevuje nad zamykatelným obchodem v čtvrti Edgware na severu Londýna. Vzhled loga v podobě, jak vypadá teď, se poprvé objevil koncem devadesátých let.

V roce 1932 se Tesco stalo komanditní společností, o dva roky později Cohen postavil v severní části Londýna centrálu a potravinový sklad, který byl v té době první a nejmodernější v celé zemi. V době otevření zajišťoval sklad zásobování 50 poboček a v roce 1939 byl tento počet zdvojnásoben. Po vypuknutí druhé světové války zavedl Cohen přídělový systém (ještě dřív, než jej zavedla britská vláda), který měl každému zaručit rovný přístup k potravinám. Pro zajištění dostatku čerstvé zeleniny koupil Cohen tři akry pozemků se skleníky a devět akrů polí, na kterých pěstoval okurky, rajčata a ovocné stromy. V současnosti se na těchto pozemcích nachází část administrativních budov britské centrály.

Státy, v nichž se nachází řetězce TESCO
Tesco Extra v Leedsu

V roce 1947 se akcie Tesca začaly obchodovat na londýnské burze. V roce 1948 byla v St. Albans otevřena první samoobsluha, která funguje až do dnešních dnů. První supermarket byl otevřen v roce 1956 v Essexu, v roce 1968 Tesco otevírá svůj první „superstore“. Svoji první čerpací stanici pohonných hmot otevřelo v roce 1974, v roce 1975 pak první hypermarket, v roce 1979 přesáhl roční obrat společnosti miliardu liber. V roce 1995 Tesco uvedlo klubové karty – Clubcards, systém věrnostního programu pro své zákazníky; o něco později spustilo prodej přes Internet. První hypermarket s přívlastkem Extra byl otevřen v roce 1997.

V průběhu devadesátých let expandovala společnost mimo Velkou Británii, do střední Evropy (1994Maďarsko, 1995Polsko, 1996Česko a Slovensko), v roce 1997 do Irska a východní Asie (1998Thajsko, 1999Jižní Korea, 2000Tchaj-wan, 2002Malajsie, 2003Japonsko). V roce 1992 otevřelo svůj jediný obchod ve francouzském Calais, orientovaný na prodej vín. V roce 2003 vstoupila společnost prostřednictvím koupě maloobchodní sítě Kipa do Turecka, v roce 2004 do Číny. Koncem roku 2005 společnost oznámila své stažení z Tchaj-wanu a vzájemnou výměnu a přenechání obchodů s francouzskou společností Carrefour, která naopak oznámila stažení z Česka a Slovenska.

V roce 2003 spustilo v Británii Tesco svoji telekomunikační divizi, zahrnující služby mobilní telefonie (pod značkou Tesco Mobile) a služby nabízející pevné telefonní připojení a rovněž připojení k Internetu. Kromě těchto služeb britské Tesco nabízí také finanční služby jako životní pojištění, pojištění domácnosti a domácích zvířat, pojištění automobilů a cestovní pojištění.

Tesco v Česku[editovat | editovat zdroj]

Tesco Stores ČR a.s.
Sídlo Praha, ČR[2]
Obrat 44 mld Kč (28.2.2013)[2]
Výsledek hospodaření -1 mld Kč (28.2.2013)[2]
Celková aktiva 36 mld Kč (28.2.2013)[2]
Vlastní kapitál 13 mld Kč (28.2.2013)[2]
Zaměstnanci 12.001 (28.2.2013)[2]
Distribuční centrum Tesco Postřižín

Na český trh vstoupila společnost v roce 1996, kdy koupila 13 obchodních domů americké společnosti K-mart v Česku a na Slovensku. Tržby v ČR: 39,920 miliard korun (rok 2010), 42,1 miliard korun (rok 2011). V roce 2006 společnost koupila síť obchodů Carrefour, také německý řetězec diskontů Edeka, takže Tesco v současnosti vlastní v Česku:

  • 6 obchodních domů

(v Praze (v současné době přejmenovanné na My), Brně, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích a Plzni),

Hypermarkety Tesco Extra[editovat | editovat zdroj]

v roce 2010 společnost otevřela 3 obchody formátu Tesco Extra: Plzeň - Rokycanská, Plzeň - Borská pole, Praha - Eden, v roce 2011 Praha - Skalka a Brno - Heršpice a v roce 2012 také v Trutnově a Mladé Boleslavi.

(Brno-Heršpice, Brno-Vídeňská (Futurum), Brno-Královo Pole, Brno- Bohunice (Campus square), České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Hradec Králové-Futurum, Cheb, Chrudim, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kolín, Most, Olomouc, Opava, Ostrava-Futurum, Ostrava-Třebovice, Ostrava-Hrabová, Plzeň-Borská pole, Plzeň-Doubravka, Praha-Eden, Praha-Letňany, Praha-Nový Smíchov, Praha-Skalka, Praha-Zličín, Prostějov, Tábor, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Zlín-Malenovice ...)

(, Brandýs nad Labem, Břeclav, Čelákovice, Česká Třebová, Český Krumlov, Český Těšín, Hostivice, Ivančice, Jaroměř, Jičín, Kralupy nad Vltavou, Kroměříž, Mělník, Mohelnice, Poděbrady, Novodvorská, Přelouč, Přerov, Rakovník, Říčany, Sušice, Uničov, Uherský Brod, Ústí nad Orlicí, Vlašim, Žatec a další)

(Bechyně ,Benešov nad Ploučnicí, Bílina, Brno-Juliánov, Děčín-Bynov, Děčín-Boletice, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jirkov, Jičín, Karlovy Vary, Kraslice, Liberec, Litovel, Mikulov, Milevsko, Milovice, Mimoň, Mělník, Neratovice, Nový Bor, Plzeň, Polička, Přerov, Rajhrad u Brna, Roudnice nad Labem, Roztoky u Prahy, Semily, Šluknov, Štětí, Teplice, Tišnov, Turnov, Ústí nad Labem, Zruč nad Sázavou, Žatec, Praha - Luka, Praha - Brandlova, Čerčany u Benešova a další).

  • Prodejny Expres

(Praha - Bělehradská, Praha - Hradčanská, Praha - Mendelova, Praha - Bělocerkevská, Černošice, Rosice, Osek, Brno - Velký Špalíček, Brno - Malinovského náměstí, Plzeň-Doubravka, Rokytnice nad Jizerou, Karviná a další)

  • Čerpací stanice

U některých Hypermarketů po celé České republice provozuje Tesco také vlastní síť čerpacích stanic.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EICHNER, Itamar. Ireland: Israeli products marked with yellow sticker [online]. Ynetnews, 2013-11-05, [cit. 2013-11-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d e f Výroční zpráva Tesco Stores ČR a.s. za rok končící 28. února 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Audiovizuální dokumenty