Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ústřední inspektorát v Brně

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) je správní úřad České republiky podřízen Ministerstvu zemědělství. Inspekce sídli v Brně a je organizační složkou státu a účetní jednotkou. Je orgánem státního dozoru zejména nad zdravotní nezávadností, jakostí a řádným označováním potravin. Její působnost je vymezena zákonem č. 146/2002 o Státní zemědělské a potravinářské inspekci a o změně některých souvisejících zákonů.[1] Před jeho přijetím, do 31. prosince 2002 byl úřad pojmenován Česká zemědělská a potravinářská inspekce (ČZPI).[2]

SZPI dohlíží především na bezpečnost a zdravotní nezávadnost potravin neživočišného původu, chrání spotřebitele před klamavě označenými produkty a také před těmi výrobky, které mají prošlé datum použitelnosti nebo jsou neznámého původu. Nedílnou součástí cílené kontroly SZPI jsou podmínky výroby a prodeje.

Inspektoráty a jejich působnost[editovat | editovat zdroj]

Budova jihomoravského a zlínského inspektorátu v Brně

Ústřední inspektorát je umístěn v Brně (na Květné ulici č. 15 v Brně-Pisárkách), kde se nachází i inspektorát pro Jihomoravský kraj a Zlínský kraj (na Běhounské ulici č. 10). Další inspektoráty sídlí v 6 městech:[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zákon č. 146/2002 Sb., o Státní zemědělské a potravinářské inspekci a o změně některých souvisejících zákonů , [cit. 2015-05-26]. Dostupné online.
  2. Název změněn zákonem č. 146/2002 Sb., o Státní zemědělské a potravinářské inspekci.
  3. Organizační struktura: Inspektoráty SZPI dle regionů [online]. Státní zemědělská a potravinářská inspekce [cit. 2015-05-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]