Doplněk stravy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jako doplňky stravy se označují přípravky, které vypadají podobně jako léčivé přípravky (prodávají se v lékárnách i mimo ně), ale jsou zvláštní kategorií potravin. Jako účinné složky obsahují vitamíny, minerály a další látky, dříve označované jako tzv. potravní doplňky. Doplňky stravy mají dodat organismu živiny, které potřebuje, ale nezískává je v dostatečné míře v běžné stravě, nebo jiné látky, které podle výrobců přípravku mají příznivý účinek na zdravotní stav.

Producenti doplňků stravy tvoří významnou část průmyslu – ročně obrat prodeje doplňků stravy s antioxidačními účinky dosahuje 40 až 50 miliard dolarů.[1] Podle vědců se sice stárnutím organismu snižuje schopnost využívat a produkovat obranné látky, což však neznamená zvyšovat jejich příjem z doplňků stravy, protože takto se jejich přirozená produkce ještě více oslabí.[1]

Legislativa[editovat | editovat zdroj]

  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 225/2008 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a obohacování potravin
  • Zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin

Definice dle zákona[editovat | editovat zdroj]

Doplněk stravy je potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

Uvádění na trh v ČR[editovat | editovat zdroj]

Výrobce doplňku stravy má notifikační povinnost, tj. před uvedením výrobku na trh musí podat oznámení na Ministerstvo zdravotnictví. V notifikačním formuláři se uvede text označení (etikety) a seznam zdravotních tvrzení používaných na obalu a v reklamě. Pouze v případě, že doplněk stravy obsahuje formy vitaminů a minerálů neuvedené ve vyhlášce č. 225/2008 Sb., výrobce nejprve požádá Státní zdravotní ústav (SZÚ) o posouzení zdravotní nezávadnosti výrobku a způsobu jeho užívání (dávkování, vhodnost pro těhotné a kojící ženy, vhodnost pro děti atd.).

Účinnost přípravku a zajištění kvality nejsou při schvalování doplňků stravy posuzovány. Nicméně výrobce nesmí deklarovat nepravdivá tvrzení o účinku přípravku (zákaz klamání spotřebitele). Deklarované účinky musí být schopen kdykoliv doložit. Doplňky stravy musí splňovat veškeré platné normy kladené na potraviny. Jejich dodržování kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Hraniční přípravky[editovat | editovat zdroj]

Doplňky stravy se v mnohém podobají léčivým přípravkům. A to nejen svou vnější formou, ale i obsahem mnohdy stejných látek. Rozdíl však zpravidla je (ne však vždy) v použitých dávkách a zamýšleném způsobu použití. U tzv. hraničních přípravků často najdeme složením prakticky podobné v kategorii doplňků stravy i léčivých přípravků (typicky např. u multivitaminů, glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu atd.). Způsob registrace, resp. schválení je v takových případech obvykle dán rozhodnutím výrobce. Orgánem, který je kompetentní rozhodnout, zda se ve sporném případě jedná o léčivo, či nikoliv, je dle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Označování a propagace[editovat | editovat zdroj]

Doplňky stravy nesmějí být na obalu označeny léčebnou indikací (ani nesmějí vyléčení či prevenci chorob naznačovat), což je vyhrazeno pouze pro léčiva. Smějí být ale uváděny příznivé účinky na zdravotní stav uživatele – tzv. zdravotní tvrzení. Totéž platí i pro reklamu.

Rovněž se nesmí uvádět ani naznačovat, že vyvážená a různorodá strava nemůže poskytnout dostatečné množství živin.

Kdo v ČR vyrábí doplňky stravy[editovat | editovat zdroj]

Existuje mnoho společností, mezi známé patří například ClineX. Jedná se o Českou klinickou společnost s patnáctiletou tradicí se sídlem v Praze. Společnost se zaměřuje na odborné poradenství v oblasti zdraví a krásy, včetně vlastního vývoje a výzkumu v certifikovaných laboratořích.Své produkty vyrábí mimo jiné i na zakázku pro obchodní partnery z více než 21 zemí světa.

V současné době se podílí na výzkumu a vývoji více než 700 produktů. Hlavní prioritou firmy Clinex je výzkum léků, doplňků stravy, kosmetiky a komplexní výzkum lidského zdraví. Společnost aktuálně pracuje s nejlepšími odborníky, díky kterým jejich výrobky splňují ty nejnáročnější certifikáty.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b https://www.novinky.cz/veda-skoly/431129-doplnky-stravy-telu-spise-skodi-tvrdi-vedci.html - Doplňky stravy tělu spíše škodí, tvrdí vědci

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]