Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (anglicky Rapid Alert System for Food and Feed - RASFF) je systém, který představuje síť členských států EU, Evropské komise, Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a zemí Evropského sdružení volného obchodu.

Kromě členských států Evropské unie jsou zapojeny i další státy: Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Hlášení mají podobu jednoho ze čtyř typů oznámení: varování, informace, odmítnutí na hranicích nebo novinka. [1]

Systém slouží k rychlé výměně informací týkajících se potravin a krmiv, které představují riziko ohrožení zdraví lidí a které se vyskytují na společném trhu těchto zemí. Zabraňuje uvedení zdravotně závadných potravin do oběhu a zajišťuje stažení či likvidaci při jejích výskytu.

V České republice je v RASFF 11 organizací.[zdroj?] Informace ze systému jsou pro spotřebitele v českém jazyce přístupné na internetových stránkách www.bezpecnostpotravin.cz nebo na oficiálních stránkách organizací zajišťujících státní dozor.

Dioxinový skandál v Německu[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 2010 vypukl v Německu dioxinový skandál. 27. prosince byl s "několikadenním zpožděním" nahlášen do systému RASFF výskyt dioxinů v krmivu pro hospodářská zvířata. Došlo ke kritice tohoto systému, např. ředitel české Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta odeslal protestní dopis řediteli řediteli sekce RASFF José Luis de Felipemu, ve kterém ho žádal o vysvětlení bezprecedentního postupu týkajícího se dioxinové kauzy.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bezpečné a kvalitní potraviny. Kdo nám za ně ručí?

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]