Spektrometr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Atomový absorpční spektrometr

Spektrometr je druh vědeckého přístroje, který umožňuje změřit spektrum světla (či elektromagnetického záření mimo viditelnou oblast), to znamená rozlišit, na jakých vlnových délkách je nesena jaká část jeho celkové intenzity.

Spektrometry lze zkoumat například prvkové chemické složení vzorku na bázi měření spektra odraženého světla a jeho absorpci ve vzorku nebo na základě měření spektra světla vznikajícího ve vzorku po vnější excitaci (plazmou, jiskrou, RTG zářením, ...), protože různé chemické prvky vykazují v různých chemických vazbách různé spektrální vlastnosti.

Kromě analýzy prvkového chemického složení jsou spektrometry také využívány pro měření spektrálních závislostí optických vlastností materiálů - odrazivosti, propustnosti, emisivity a pohltivosti. Příklady metod použití spektrometru právě pro tyto aplikace jsou uvedeny např. http://laser.zcu.cz/cz/opticke-vlastnosti/metody

Spektromety se často využívají při kosmickém průzkumu u sond pro získávání dat o složení těles. Dále pak pro měření optických vlastností, při výrobě materiálů, řízení výroby a kontrolách chemického složení.

Druhy spektrometru[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]