Analytická chemie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
zakladatelé analytické chemie po směru hodinových ručiček Lavoisier (vlevo nahoře), Wilhelm Ostwald (2x) a Gustav Robert Kirchhoff)

Analytická chemie je jedním z oborů chemie, který se zabývá zkoumáním chemického složení vzorků látek a směsí. V zásadě se dělí na dva podobory: analytickou chemii kvalitativní a kvantitativní. V poslední době patří mezi nejrychleji se vyvíjející obory, což je způsobeno i vysokými nároky průmyslové výroby na analytickou chemii. Analytická chemie má široké uplatnění v praxi, nejvíce při výrobě, kdy je třeba kontrolovat, jaké látky obsahují konečné produkty.

Metody či způsob práce se u kvalitatní a kvantitativní analytické chemie dělí dle mnoha kritérií. Podle způsobu práce se zkoumanou látkou může jít o metodu chemickou (je založená na chemických reakcích) nebo instrumentální, ve které jsou využity přístrojové a výpočetní techniky. Podle hmotnosti zkoumané látky je můžeme dělit na metody makroanalytické (více než 100 mg vzorku), semimikroanalytické (mezi 10 až 100 mg vzorku) a mikroanalytické (méně než 10 mg vzorku).[1]

Kvalitativní[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Metody kvalitativní analýzy.

Zabývá se zjišťováním a prokazováním přítomnosti konkrétních látek, prvků, iontů a funkčních skupin ve vzorku a neurčuje v jakém množství se tyto složky ve vzorku vyskytují.

Kvantitativní[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kvantitativní analýza.

Zabývá se zjišťováním množství jednotlivých složek ve zkoumaných vzorcích. Přitom může jít o sledování zastoupení jednotlivých chemických prvků ve vzorku, ale i zkoumání obsahu chemických sloučenin v nejrůznějších směsích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ROUBAL, Jiří. Základy analytické chemie [online]. chesapeake.cz [cit. 2017-10-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]