Gustav Kirchhoff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gustav Kirchhoff
Gustav Robert Kirchhoff.jpg
Narození 12. března 1824
Královec
Úmrtí 17. října 1887 (ve věku 63 let)
Berlín
Místo odpočinku Alter St.-Matthäus-Kirchhof
Alma mater Königsbergská univerzita (1842–1846)
Zaměstnavatelé Humboldtova univerzita
Vratislavská univerzita
Univerzita Heidelberg
Ocenění Rumfordova medaile (1862)
Cotheniova medaile (1876)
Řád Maxmiliánův pro vědu a umění (1877)
Médaille Janssen (1887)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gustav Robert Kirchhoff (12. března 1824 Königsberg, Prusko17. října 1887 Berlín) byl německý fyzik, který se zabýval především elektřinou a spektroskopií.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Kirchhoffovým profesorem byl Carl Friedrich Gauss. Roku 1847 Kirchhoff rozřešil problém rozvětvení elektrického proudu (Kirchhoffovy zákony). Od roku 1854 byl profesorem fyziky na univerzitě v Heidelbergu.

Gustav Robert Kirchhoff v roce 1859 dokázal zákon o vztahu mezi emisí a absorpcí světla. Spolu s Robertem Bunsenem rozvinuli metodu spektrální analýzy. Touto metodou je možné určit složení hvězd. V letech 18601861 pomocí spektrální analýzy objevili dva nové chemické prvky (cesium a rubidium).

Kirchhoff dále definoval pojem černého tělesa a ukázal principiální význam úlohy určit jeho spektrum. Při studiu tepelného záření Kirchhoff zjistil, že v každé dutině obklopené stejně teplými tělesy vznikne univerzální záření (záření černého tělesa) závislé jen na teplotě stěn, ne však na jejich druhu, a že na toto dutinové záření lze vztáhnout intenzitu vyzařování jakéhokoliv tělesa, jsou-li známy jeho absorpce a index lomu.

Roku 1874 vydává Kirchhoff Přednášky o mechanice. Dílo začíná větou: Mechanika je věda o pohybu, úkolem této vědy je popsat pohyby, k nimž dochází v přírodě, úplně a co nejjednodušším způsobem. Roku 1875 se Kirchhoff stal členem Královské společnosti.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]