Mana (obchodní řetězec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mana
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení 6. června 1991
Datum zániku 1999
Osud Vytlačeno konkurencí
Zakladatel Tomáš Fejfar
Sídlo Jihlava, Československo
Klíčoví lidé Tomáš Fejfar
Martin Hildemann
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Maloobchod
Produkty Potraviny
Mateřská společnost Ahold
Majitel Martin Hildemann
Slogan Nákup s úsměvem
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mana byl název prvního supermarketového řetězce otevřeného v Československé republice, a to již 6. června 1991.[1] Oproti jiným prodejnám své doby byla Mana jediná svého druhu v zemi a taktéž v jistém období jediná, která měla tak rozsáhlý sortiment od uzenin, přes mléčné výrobky až k čerstvému ovoci a zelenině. První pobočka byla otevřena na sídlišti Březinky v Jihlavě. Ta byla nejnavštěvovanějším obchodem v republice, dokonce byly zaznamenány případy, kdy přijeli k obchodu autobusy se zájezdy zákazníků ze Slovenska, jen aby mohl v Maně nakoupit.[2] Další prodejny byly například v Praze (otevřena o týden později než prodejna v Jihlavě), v Uherském Hradišti, Sokolově, Žďáru nad Sázavou ad.

Mana byla zdceřilý obchodní řetězec nizozemské společnosti Ahold, která nyní na našem území provozuje řetězec Albert. Kuriozitou řetězce Mana bývalo řešení front v úseku uzenin, zákazník si vzal z přiřazovacího zařízení lístek s pořadovým číslem a když se na displeji v úseku uzenin objevilo příslušné číslo, zákazník s číslem mohl přijít k úseku uzenin a nakoupit si.

Prodejny řetězce Mana byly v České republice natrvalo uzavřeny v průběhu roku 1999, kdy jej nahradil řetězec Julius Meinl.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název Mana měl evokovat božský pokrm, v lidových rčeních se jedná o něco vynikajícího, výjimečného, lahodného.“ Toto uvedl první manažer prodejny Mana – Martin Hildemann. Než toto osvětlil, o vysvětlení názvu se pokoušeli marketingoví odborníci, ba dokonce psychologové.

Mana mimochodem znamená v Maorštině síla, energie, což mohlo mít na tvorbě názvu též vliv.

Zrušení řetězce Mana a jeho následky[editovat | editovat zdroj]

Many byly zrušeny po náhlém nárůstu konkurenčních prodejen, kterým jednoduše Mana musela dřív či později podlehnout. Byť se to zdá neuvěřitelné při představě, že Mana, alespoň ta Jihlavská, měla vždy mnoho zákazníků, řetězec nemohl konkurovat ostatním řetězcům a zákazníci se tedy začali odebírat k dřívější konkurenci.

V Kronice města Jihlavy se dle informací objevil krátce po zrušení řetězce Mana záznam, který popisuje celkovou nespokojenost místních obyvatel s tím, že byla tato prodejna uzavřena a nahrazena, a taktéž popisuje postupně klesající návštěvnost města turisty z jiných měst.

Prodejny řetězce Mana odkoupil řetězec Julius Meinl, který v prodejnách řetězce otevřel své pobočky, množství zákazníků řetězce Julius Meinl se však drasticky snížilo v porovnání s původní Manou.

Roku 2005 byly všechny prodejny Julius Meinl v České republice, včetně těch, kde dříve sídlily Many odkoupeny společností Ahold, která původně vlastnila Many, ovšem na místo Man se v prodejnách otevřeli pobočky řetězce Albert.

Nynější logo řetězce Albert obsahující tři různobarevné ovály má odkazovat na různé věci, první žlutý odkazuje na zrušené prodejny Hypernova, které odkoupil řetězec Albert, zelený ovál má odkazovat na čerstvost prodávaných potravin a modrý ovál má odkazovat na zrušené prodejny Mana.

První prodejna Mana dnes[editovat | editovat zdroj]

Budova, kde sídlila první prodejna Mana se v nynější době zvenku moc neliší. Vevnitř se mírně zmenšil prostor, regály jsou jinak rozmístěny a prostor, kde se dříve nalézalo oddělení s lahůdkami a cukrárna byl jednoduše zazděn. V budově se nyní nalézá pobočka řetězce Albert a je jedním ze šesti jihlavských obchodů tohoto řetězce ve městě.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Před 15 lety otevřel první český supermarket. iDNES.cz [online]. 2006-08-11 [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 
  2. KODYSOVÁ, Jana; CAHA, Stanislav. Obchod Mana lákal do Jihlavy i zájezdy. Je to už čtvrt století. jihlavsky.denik.cz. 2016-06-06. Dostupné online [cit. 2019-07-11].