Milovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městě na Nymbursku. Další významy jsou uvedeny na stránce Milovice (rozcestník).
Možná hledáte: Milotice.
Milovice
Kostel sv. Kateřiny
Znak obce MiloviceVlajka obce Milovice
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0208 537501
Kraj (NUTS 3) Středočeský (CZ020)
Okres (LAU 1) Nymburk (CZ0208)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Lysá nad Labem
Historická země Čechy
Katastrální výměra 31,19 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 11 508 (2018)[1] (e)
Nadmořská výška 221 m n. m.
PSČ 28923
Zákl. sídelní jednotky 5
Části obce 4
Katastrální území 2
Adresa městského úřadu nám. 30. června 508, Milovice - Mladá 289 23
Starosta Lukáš Pilc (ODS)
Oficiální web: www.mesto-milovice.cz
Email: meu@mesto-milovice.cz
Milovice
Milovice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milovice (německy Milowitz, rusky Миловице) jsou město v okrese Nymburk ve Středočeském kraji, zhruba 4 km severovýchodně od Lysé nad Labem, 12 km severozápadně od Nymburka a 37 km severovýchodně od centra Prahy, s níž má město přes Lysou nad Labem dobré železniční spojení v rámci Pražské integrované dopravy.

Počet jeho obyvatel v letech 1990-2015 zhruba desetinásobně vzrostl, což je u českých měst naprosto neobvyklé. V současnosti zde žije přibližně 12 tisíc[1] obyvatel. Katastrální území města zaujímá rozlohu 3119 ha.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území dnešního města stávalo ve 14. století zemanské sídlo vladyky Holomka, které se v archivních listinách nachází pod názvem „Villa Milewicz“ (tvrz Milevice). První písemná zmínka je z roku 1396 v souvislosti s pozůstalostí po manželce Sperkově-Pavlíně. Ve znaku města je stříbrná hlava srny s krkem a zlatým jazykem. Tento heraldický motiv se objevoval na středověkých pečetích rytířů z Milovic. Srna je umístěna v zeleném štítě s vybíhajícími třemi hroty k hornímu okraji stříbrné hlavy štítu. Zelená barva symbolizuje bohatství lesů v regionu.

Milovice jsou známé především svým bývalým vojenským prostorem v části zvané Mladá. V tomto prostoru, zřízeném již za Rakousko-Uherska roku 1904, žilo po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa po roce 1968 více než 100 000 sovětských vojáků s rodinnými příslušníky, kteří zde měli velké zázemí. Po roce 1989 proběhla jednání, která umožnila odchod sovětských vojsk. Poslední vojáci SSSR opustili zemi v červnu 1991, přesto je dodnes ve městě patrná početná ruská i ukrajinská menšina.[2] Po odchodu vojsk začal být vojenský prostor přestavován pro potřeby civilního obyvatelstva a za posledních několik let se do nových bytů ve městě nastěhovalo mnoho nových lidí ze všech koutů země, ale i ze zahraničí.

V roce 1991 byl obci udělen status města.[3]

Dne 23. srpna 2008 se město k 40. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy symbolicky přejmenovalo na jeden den na Mírovice. V tentýž den bylo náměstí přejmenováno na náměstí 30. června. Starosta Milovic, Milan Kraus, přenechal svůj post čtrnáctiletému studentovi, který nezažil dobu, kdy zde byla sovětská vojska. Na náměstí byl přistavěn monument s torzem rakety jako symbol odchodu sovětských vojsk. Sochu slavnostně představili oba starostové.[4]

Územněsprávní začlenění[editovat | editovat zdroj]

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:

 • 1850 země česká, kraj Jičín, politický okres Nymburk, soudní okres Nové Benátky[5]
 • 1855 země česká, kraj Mladá Boleslav, soudní okres Nové Benátky
 • 1868 země česká, politický okres Mladá Boleslav, soudní okres Nové Benátky
 • 1937 země česká, politický okres Mladá Boleslav expozitura Nové Benátky, soudní okres Nové Benátky[6]
 • 1939 země česká, Oberlandrat Jičín, politický okres Mladá Boleslav expozitura Nové Benátky, soudní okres Nové Benátky[7]
 • 1942 země česká, Oberlandrat Praha, politický okres Brandýs nad Labem, soudní okres Nové Benátky[8]
 • 1945 země česká, správní okres Mladá Boleslav, soudní okres Benátky nad Jizerou[9]
 • 1949 Pražský kraj, okres Nymburk[10]
 • 1960 Středočeský kraj, okres Nymburk
 • 2003 Středočeský kraj, okres Nymburk, obec s rozšířenou působností Lysá nad Labem

Rok 1932[editovat | editovat zdroj]

V obci Milovice (4117 obyvatel, poštovní úřad, telegrafní úřad, telefonní úřad, četnická stanice, balónová rota, katol. kostel, sbor dobrovolných hasičů) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[11] zubní lékař, bio Invalidů, cihelna, 3 cukráři, fotoateliér, 5 holičů, 4 hostince, 3 hotely (Malý, Na střelecké baště, U modré hvězdy), kapelník, klempíř, kolář, 2 pánské konfekce, 2 kováři, 4 krejčí, výroba likérů, výroba margarinu, obchod s obuví Baťa, 4 obuvníci, 2 pekaři, 2 pily, povoznictví, porodní asistentka, preparátor, 8 rolníků, 4 řezníci, 7 obchodů se smíšeným zbožím, výroba sodové vody, spořitelní a záložní spolek v Milovicích, 2 obchody se střižním zbožím, švadlena, 4 trafiky, 2 truhláři, vojenský velkostatek, 2 vinárny.

Ve vsi Benátecká Vrutice (617 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Milovic) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[12] holič, 4 hostince, 2 jednatelství, kolář, košíkář, kovář, krejčí, pekař, porodní asistentka, 9 rolníků, 2 řezníci, 4 obchody se smíšeným zbožím, spořitelní a záložní spolek pro Vrutici Benátskou, obchod se střižním zbožím, 3 švadleny, 3 tesařští mistři, 3 truhláři.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské – kostel byl vystavěn v pseudogotickém stylu v letech 1906–1907. Budova je jednolodní, obdélníková s pětiboce uzavřeným presbytářem a s hranolovou věží v západním průčelí. V letech 1915–1919 byl vyzdoben v pravoslavném slohu ruskými válečnými zajatci. Zařízení včetně kostelního zvonu je barokní, přenesené ze zrušeného kostela sv. Kateřiny v Mladé. Hlavní oltář je portálový s obrazem. Po stranách jsou sochy sv. Augustina a Jeronýma. Boční oltář je Panny Marie Vítězné se sochami sv. Jáchyma a sv. Anny. Kazatelna a křtitelnice jsou rokokové ze 30. až 40. let 18. století, pravděpodobně z dílny J.Jelínka z Kosmonos. Ostatní zařízení kostela pochází ze současnosti.
 • Italský vojenský hřbitov (Cimitero militare Italiano) – nachází se na jihozápad od města a vznikl v průběhu první světové války, kdy byl v Milovicích tábor pro italské a ruské zajatce. Tehdy zde bylo internováno téměř 20000 mužů, z nichž mnozí zemřeli na následky tyfové epidemie a hladu. Na hřbitově je pohřbeno 5170 italských, 521 ruských a 51 srbských vojáků.
 • Muzeum Milovicka – nachází se v bývalém Domě důstojníků, dnes kulturním domě. V expozici představuje historii města i regionu, zejména zdejší vojenský újezd a působení rakousko-uherské armády v letech 1904–1918, československé armády za první republiky, německého wehrmachtu za dob protektorátu, Československé lidové armády po roce 1948 a Střední skupiny sovětských vojsk v letech 1968 až 1991.
 • Socha sv. Antonína Paduánského – Replika barokní plastiky světce s Ježíškem v náručí a andílkem u nohou je umístěna u silnice směrem na obec Zbožíčka. Originál se nachází v Milovické radnici a Pochází z roku 1738.
 • Pomník osvobození – tvoří jej bronzové sousoší Rudoarmějce vítaného mužem a dívkou. Datum 9. 5. 1945 na podstavci připomíná osvobození Československé republiky Rudou armádou na konci druhé světové války. Pomník je umístěn před budovou školy v ulici 5. května.
 • Pod Benáteckým vrchempřírodní rezervace v části bývalého výcvikového vojenského prostoru.
 • Památník rodiny Geigerových – holocaustu – Památník pětičlenné rodiny Geigerových, která žila v Milovicích od počátku 20. století až do začátku druhé světové války. Z pětičlenné rodiny holocaust přežila jen dcera Zdeňka, a to díky tomu že si vzala muže nežidovského původu a vyznání.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k lokalitě města a jeho historii je zde velký potenciál ke kulturnímu rozvoji. Každoroční letní festivaly Votvírák a Let it Roll pořádané na vedlejším bývalém letištním areálu jsou toho důkazem. Nejznámějším místem je bezpochyby Park Mirakulum, největší zábavní park v České republice.

Park Mirakulum[editovat | editovat zdroj]

Park Mirakulum ve středočeských Milovicích nabízí 10 hektarů originální zábavy a volnočasových aktivit s množstvím nápaditých herních prvků. Najdete u nás lesní hřiště a kontaktní zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky a v neposlední řadě i úzkokolejnou železnici, která park propojuje se sousedním Tankodromem.[13]

Tankodrom Milovice[editovat | editovat zdroj]

Celková rozloha činí 200 hektarů: 46 ha náleží offroadovým tratím, najdete u nás vojenské základny, střelnice, přes 30 kusů vojenské a offroadové techniky a vozidel. To vše v perfektním stavu, péči i s profesionálním zázemím.

Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody se zabýváme environmentálním zemědělstvím. Dle aktuálních plánů péče o krajinu zde provádíme zásahy, které vedou ke zlepšení stavu krajiny a vytváří ideální podmínky pro život ohrožených druhů živočichů i rostlin. Za tímto účelem na všech plochách, které spravujeme, paseme stáda ovcí a koz. Tyto přírodní sekačky krásně udržují stav milovických luk.[14]

Přírodní rezervace Milovice[editovat | editovat zdroj]

Poprvé na světě mají návštěvníci možnost vidět tři klíčové druhy velkých kopytníků v jedné lokalitě. Bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice, který se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, se stal novým domovem pro stáda zubrů, divokých koní a praturů. Podobný pohled se přitom lidem nenaskytl po celá staletí, a možná i několik tisíc let. V Přírodní rezervaci Milovice se tak čas vrátil zpět do doby pravěkých lovců a prvních zemědělců.

Přírodní rezervace Milovice je součástí Evropsky významné lokality Milovice-Mladá. Nejcennější jsou zde zachovalé otevřené stepi, obývané řadou vzácných rostlin a živočichů. Výjimečná je zejména rozmanitost bezobratlých živočichů. Ve vysychajících tůních a kalužích tu najdeme například trilobitům podobné korýše listonoha letního a žábronožku letní. Přežívá tu řada vzácných a ohrožených brouků z řad chroustků, střevlíků, drabčíků, nosatců či chrobáků. Právě pro chrobáky je klíčová přítomnost velkých býložravců, respektive jejich trusu. Ale vyskytuje se zde i chrobák ozbrojený, zvláštní brouk s nápadným nosorožčím rohem na hlavě, který žije v podzemních houbách, například lanýžích. Pestrá je i fauna motýlů. Význam lokality pro zachování přírodní rozmanitosti naší země nejlépe ilustruje skutečnost, že někteří bezobratlí už se u nás nikde jinde nevyskytují. Nekorunovaným králem zdejších motýlů je modrásek hořcový Rebelův, jehož jedinou živnou rostlinou je silně ohrožený hořec křížatý.[15]

Tůně Josefov[editovat | editovat zdroj]

V nivě Mlynařice pod Milovicemi realizovalo město v roce 2014, s podporou operačního programu Životní prostředí, směru 6.4, poměrně rozsáhlou revitalizační stavbu – Tůně a mokřady Josefov. Členitá soustava vodních hladin byla vyhloubena v hájích s převahou javoru jasanolistého po levé straně Mlynařice. Zatím jsou tůně kvůli čistotě vody od Mlynařice odděleny, je však záměrem, až se podaří zlepšit čištění splašků v Milovicích, zavést Mlynařici do soustavy, a tím její odpovídající úsek revitalizovat. Udržování soustavy bude vyžadovat zejména úsilovné potlačování obnovy javoru jasanolistého.[16]

Části města[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravní síť

 • Pozemní komunikace – Městem prochází silnice II/332 Lysá n.L. - Milovice - Krchleby a také silnice II/272 Český Brod - Lysá nad Labem - Benátky nad Jizerou - Bělá pod Bezdězem.
 • Železnice – V městě končí železniční Trať 232 Lysá nad Labem - Milovice. Je to jednokolejná elektrizovaná regionální trať, jako veřejná slouží od roku 1923.
 • Letiště – Na území města leží bývalé vojenské letiště, nyní plocha pro ultralight.

Veřejná doprava 2017

 • Autobusová doprava – Z města vedou autobusové linky PID do těchto cílů: Benátky nad Jizerou, Lysá nad Labem, Mladá Boleslav, Nymburk.
 • Železniční doprava – Po tratích 231 a 232 vede linka S22 Praha - Lysá nad Labem - Milovice v rámci pražského systému Esko. Na trať 232 vyjíždělo v pracovní dny 40 osobních vlaků, o víkendu 30 osobních vlaků.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2018. 30. dubna 2018. Dostupné online. [cit. 2018-05-01]
 2. Informační systém vlády, 20. výročí odchodu sovětských vojsk a ukončení vojenské okupace Československa
 3. Usnesení vlády České republiky ze dne 5. června 1991 č. 178
 4. Středočeské Milovice si připomněly 40. výročí okupace Československa [online]. ČT24, 23. 8. 2008. Dostupné online. (česky) 
 5. Správní uspořádání Předlitavska 1850-1918
 6. Vyhláška ministra vnitra č. 187/1937 Sb.
 7. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
 8. Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
 9. Dekret presidenta republiky č. 121/1945 Sb.. aplikace.mvcr.cz [online]. [cit. 2011-09-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-28. 
 10. Vládní nařízení č. 3/1949 Sb.. aplikace.mvcr.cz [online]. [cit. 2011-05-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-22. 
 11. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 832. (česky a německy)
 12. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 27. (česky a německy)
 13. O parku | Park Mirakulum. Park Mirakulum [online]. [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. (česky) 
 14. O nás « Tankodrom Milovice. www.tankodrommilovice.cz [online]. [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. 
 15. Přírodní rezervace Milovice | Česká krajina. www.ceska-krajina.cz [online]. [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. (česky) 
 16. S.R.O., VIZUS.CZ. Mlynařice. AOPK ČR [online]. [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]