Modrásek hořcový Rebelův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxModrásek hořcový Rebelův
alternativní popis obrázku chybí
Pářící se modrásci
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád motýli (Lepidoptera)
Čeleď modráskovití (Lycaenidae)
Rod Phengaris
Druh modrásek hořcový Phengaris alcon
Trinomické jméno
Phengaris alcon f. rebeli
Synonyma
  • Glaucopsyche rebeli
  • Maculinea alcon f. rebeli
  • Maculinea rebeli
  • Phengaris rebeli
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek hořcový Rebelův (Phengaris alcon f. rebeli) je v České republice kriticky ohrožený druh motýla. Jeho vzácnost je dána především závislostí na dvou dalších druzích hořci křížatém a mravencích rodu Myrmica. Právě proto je velká část populace těchto motýlů soustředěna do oblasti Milovic, kde byli vypuštěni v roce 2014 divocí koně, díky kterým zde znovu začal hořec růst [1]. Mimo tuto oblast se vyskytuje na suchých loukách, nevyužívaných zásaditých pastvinách nebo vojenských areálech.

Vývin[editovat | editovat zdroj]

Po spáření, které probíhá na přelomu června a července, samice naklade vajíčka na hořec, do oblasti poupat a květů. Vylíhnuté housenky se prokoušou do semeníku, ten jim poslouží za potravu. Po dvou až čtyřech týdnech housenky prokoušou díru ve spodní části semeníku a vypadnou pod rostlinu, kde vše závisí na mravencích. Mravenci si housenku odnesou do mraveniště v domnění, že se jedná o mravenčí larvu. Zde housenka pokračuje v maskování až do jara, kdy se zakuklí a v létě se líhne. Líhnutí je nejnebezpečnější částí modráskova života, jelikož přestává vylučovat atraktanty, díky nimž ho mravenci nerozpoznali. Mravenci na poznaného vetřelce začnou útočit a většina motýlů v této fázi vývinu umírá. Pokud se mu však zdaří uniknout, dostane možnost se spářit a celý koloběh začíná znovu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://vlastovka.info/2015/07/24/diky-divokym-konim-na-milovickych-loukach-kvete-vzacny-horec-vraceji-se-i-modrasci-horcovi/ [online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]