Modrásek hořcový Rebelův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Modrásek hořcový Rebelův

alternativní popis obrázku chybí
Pářící se modrásci
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: motýli (Lepidoptera)
Čeleď: modráskovití (Lycaenidae)
Rod: Phengaris
Druh: modrásek hořcový Phengaris alcon
Trinomické jméno
Phengaris alcon f. rebeli
Synonyma
  • Glaucopsyche rebeli
  • Maculinea alcon f. rebeli
  • Maculinea rebeli
  • Phengaris rebeli
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek hořcový Rebelův (Phengaris alcon f. rebeli) je v České republice kriticky ohrožený druh motýla. Jeho vzácnost je dána především závislostí na dvou dalších druzích hořci křížatém a mravencích rodu Myrmica. Právě proto je velká část populace těchto motýlů soustředěna do oblasti Milovic, kde byli vypuštěni v roce 2014 divocí koně, díky kterým zde znovu začal hořec růst [1]. Mimo tuto oblast se vyskytuje na suchých loukách, nevyužívaných zásaditých pastvinách nebo vojenských areálech.

Vývin[editovat | editovat zdroj]

Po spáření, které probíhá na přelomu června a července, samice naklade vajíčka na hořec, do oblasti poupat a květů. Vylíhnuté housenky se prokoušou do semeníku, ten jim poslouží za potravu. Po dvou až čtyřech týdnech housenky prokoušou díru ve spodní části semeníku a vypadnou pod rostlinu, kde vše závisí na mravencích. Mravenci si housenku odnesou do mraveniště v domnění, že se jedná o mravenčí larvu. Zde housenka pokračuje v maskování až do jara, kdy se zakuklí a v létě se líhne. Líhnutí je nejnebezpečnější částí modráskova života, jelikož přestává vylučovat atraktanty, díky nimž ho mravenci nerozpoznali. Mravenci na poznaného vetřelce začnou útočit a většina motýlů v této fázi vývinu umírá. Pokud se mu však zdaří uniknout, dostane možnost se spářit a celý koloběh začíná znovu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://vlastovka.info/2015/07/24/diky-divokym-konim-na-milovickych-loukach-kvete-vzacny-horec-vraceji-se-i-modrasci-horcovi/ [online]. .  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]