Crawley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Crawley
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Crawley
Crawley
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha45,0 km²
Počet obyvatel106 597 (2011)[1]
Hustota zalidnění2 370,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.crawley.gov.uk
Telefonní předvolba01293
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Crawley je město na jihu Anglie, v němž žije přibližně 107 tisíc[1] obyvatel. Nachází se v hrabství Západní Sussex 45 km jižně od Londýna. Nedaleko města se nachází letiště London Gatwick.

Nejstarší doklady osídlení pocházejí z období mezolitu, za římské nadvlády nad Británií bylo místo známé díky výrobě železa. Název Crawley pochází ze saského výrazu „Crow's Leah“ (paseka vran). Roku 1202 získala osada právo pořádat trhy a těžila z polohy na cestě z Londýna do Brightonu. Roku 1947 bylo Crawley zařazeno do rozvojového plánu new towns, díky němuž počet obyvatel vzrostl z deseti tisíc na desetinásobek, k městu byly připojeny okolní obce jako Pound Hill, Ifield nebo Three Bridges.[2] Město je součástí oblasti nazývané Gatwick Diamond, jejíž ekonomika je navázána na gatwické letiště: míra nezaměstnanosti patří k nejnižším ve Spojeném království, sídlí zde např. pobočka elektrotechnické firmy Thales Group.[3]

Ve městě byla založena hudební skupina The Cure. Narodili se zde hudební skladatel Philip Lawson a atlet Craig Pickering, v Crawley žili fotbalista Gareth Southgate a novinář Mark Lemon, zakladatel časopisu Punch. Nedaleko Crawley byly v roce 1825 poprvé nalezeny pozůstatky Iguanodona. Sídlí zde fotbalový klub Crawley Town FC.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b United Kingdom Census 2011.
  2. A brief history of Crawley, West Sussex. A World History Encyclopedia Dostupné online
  3. Socio-economic statistics for Crawley, West Sussex. I live here Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]