Libra šterlinků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
libra šterlinků
pound sterling (anglicky)
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
ManMan Man
GuernseyGuernsey Guernsey
JerseyJersey Jersey
GibraltarGibraltar Gibraltar
FalklandyFalklandy Falklandy
Spojené království Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha
Britské indickooceánské územíBritské indickooceánské území Britské indickooceánské území (de iure)
Dílčí jednotka penny (1/100)
Mince 1 p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p, 1 £, 2 £
Bankovky běžně 5 £, 10 £, 20 £, 50 £
zřídka 1 £, 100 £

Libra šterlinků, nebo též britská libra (anglicky pound sterling, British pound) je zákonné platidlo Spojeného království. Oficiální ISO 4217 kód měny je GBP. Značka pro libru je £ a v angličtině se dává před sumu. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů), až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Jedna libra se dělí na 100 pencí.

Na libru šterlinků jsou v poměru 1:1 pevně navázány tři měny britských zámořských územíGibraltaru, Falkland a Svaté Heleny, Ascensionu a Tristanu da Cunha[p 1]. Bankovky libry šterlinků jsou zde běžně akceptované společně s místními bankovkami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj kurzu GBP - od roku 2014 vůči České koruně[1]

Do roku 1971 se jedna libra dělila na 20 šilinků. Každý tento šilink dále sestával z 12 pencí. Jedna pence byla tedy 1/240 staré hodnoty libry.

Šterlink byl název stříbrné mince – stříbrný penny (=pence), kterou se v Anglii platilo v době vlády Normanů. Kvůli inflaci vystřídala časem libra penny jako oficiální měnu. Samotný název „libra“ je používán i jako váhová jednotka. Dvojí význam tohoto slova vychází z historie. Původně libra označovala pouze jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů). Kvůli dřívější praxi vážení stříbra při obchodování se pak význam postupně přenesl i na peníze. Libra tedy znamenala určité množství stříbra vážící jednu libru. Název libra šterlinků je zkracován na libra nebo někdy na šterlink, respektive pound nebo slangově quid.[2][3]

15. února 1971 byla provedena decimalizace (začala se používat desítková soustava) a jednu libru od tohoto data tvoří 100 pencí.

V roce 1990 vstoupilo Spojené království do Evropského měnového systému, který měl za cíl udržovat stabilní kurzy mezi měnami svých účastníků.[4] V roce 1992 ovšem začala libra prudce oslabovat. Bank of England utratila devizy v hodnotě 27 miliard liber v marné snaze udržet libru v daném pásmu. Nakonec britská vláda snahy o udržení kurzu v stanovém pásmu vzdala, a v září 1992 Spojené království z Evropského měnového systému vystoupilo.[4] Britské daňové poplatníky tato epizoda stála 3,3 miliard liber, tedy asi půl procenta tehdejšího britského hrubého domácího produktu.[4]

Bankovky[editovat | editovat zdroj]

Ve Spojeném království a v jeho korunních závislých území vydává bankovky řada institucí. Kromě Bank of England, která plní funkci centrální banky, mají právo vydávat bankovky i 3 skotské banky (Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland a Clydesdale Bank), 4 severoirské banky (Bank of Ireland, First Trust Bank, Danske Bank a Ulster Bank) a místní vlády ostrovů Man, Guernsey a Jersey.

Nejčastější bankovky v oběhu mají hodnoty 5 £, 10 £, 20 £ a 50 £. Skotské a severoirské banky vydávají navíc bankovku v nominální hodnotě 100 £.[5] Existují i bankovky 1 £, které jsou emitovány na ostrovech Man, Guersey a Jersey (a bankou Royal Bank of Scotland).[6][7][8] Severoirské a skotské bankovky musí být kryty ekvivalentním množstvím bankovek vydávaných Bank of England. Proto existují bankovky o nominálních hodnotách 1 000 000 £ (Giant) a 100 000 000 £ (Titan), které vydala Bank of England a které jsou uloženy v jejím depozitu a nikdy nebyly uvedeny do oběhu.[9][10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Zámořské území Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha sestává ze tří oddělených součástí. Zatímco svatohelenská libra se používá na ostrovech Svatá Helena a Ascension, britská libra šterlinků je používána na ostrově Tristan da Cunha a jeho dependencích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/devizove-kurzy-ke-konci-mesice-249/gbp/ GBP - Devizové kurzy ke konci měsíce - ekonomika ČNB, kurzy.cz
 2. Co je to šterlink? - Ontola. www.ontola.com [online]. [cit. 2016-06-29]. Dostupné online. 
 3. Co (možná) ještě nevíte o britské libře | ZUNO. ZUNO.cz [online]. [cit. 2016-06-29]. Dostupné online. 
 4. a b c HÖFERT, Andreas. The 20th anniversary of the EMS crisis. UBS.com [online]. 31. srpna 2012 [cit. 2013-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Skotské a severoirské bankovky Current Banknotes [online]. The Association of Commercial Banknote Issuers [cit. 2017-10-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Vyobrazení bankovek jerseyské libry: On Demand [online]. States of Jersey [cit. 2012-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Vyobrazení bankovek manské libry: Know your notes [online]. Isle of Man Government [cit. 2012-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Vyobrazení bankovek guernseyské libry: Bank Notes issued by The States of Guernsey [online]. The Philatelic Bureau - Guernsey Post [cit. 2012-10-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. The Bank of England's Role in Regulating the Issue of Scottish and Northern Ireland Banknotes [online]. Bank of England [cit. 2012-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Security by Design - A closer look at Bank of England notes [online]. Bank of England [cit. 2012-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]