Čínský jüan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kurs čínského jüanu vůči americkému dolaru.

Čínský jüan (čínsky: 元 nebo 圆; pinyin: yuán), oficiálním názvem žen-min-pi (čínsky: 人民幣; pinyin: rénmínbì; volný překlad: lidová měna), je oficiální platidlo v Čínské lidové republice. Měna je vydávána Čínskou lidovou bankou. Oficiální zkratkou měny je CNY, ale často je používána také zkratka RMB. V běžném zápise se název nahrazuje symbolem ¥, tedy stejným znakem jako japonský jen.

Čínský jüan má dvě podjednotky: ťiao a fen:

  • 1 jüan = 10 ťiao (角) = 100 fenů (分).

V současné době je v oběhu již v pořadí pátá série platidel.

Samotné slovo jüan znamenal kruhová mince čili peníz nebo měna a v době, kdy za Dynastie Čching začal být užíván, označoval primárně minci stříbrnou. Slouží k obecnému označování měn, například euro je v čínštině zváno Oūjüan (欧元), tedy evropský peníz, americký dolar je zván Měijüan (美元), tedy americký peníz.

V květnu 2012 získal čínský jüan od Mezinárodního měnového fondu status globální rezervní měny.[1][2]

Směnné kurzy[editovat | editovat zdroj]

Vývoj kurzu CNY od roku 2014 vůči České koruně[3]

Směnný kurs čínského jüanu býval v minulosti (do roku 2005) pevně fixován na americký dolar v kursu $1 = ¥8,28. Poté byl kurs nejprve upraven na $1 = ¥8,11 a následně byl pro směnný kurs jüanu vytvořen měnový koš – jako hlavní měny jsou v něm zastoupeny americký dolar, euro, japonský jen a jihokorejský won; jako vedlejší měny (s menším vlivem na výsledný kurs) jsou zastoupeny britská libra, thajský baht, ruský rubl, australský dolar, kanadský dolar a singapurský dolar.

Směnný kurs čínského jüanu vůči české koruně byl podle ČNB např. 2.1.2009 v poměru ¥1 = 2,836 Kč, 14.1.2010 ¥1 = 2,631 Kč a 10.9.2013 byl kurz ¥1 = 3,198 Kč.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Čínská karta FEDu: Jüan globální světovou měnou, licence čínským státním bankám
  2. (anglicky)http://www.smh.com.au/business/world-business/us-imf-welcome-chinas-move-on-yuan-trading-band-20120416-1x26t.html
  3. http://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/devizove-kurzy-ke-konci-mesice-249/cny/ CNY - Devizové kurzy ke konci měsíce - ekonomika ČNB, kurzy.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]