Indická rupie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Indická rupie (v hindštině: रुपया, rupayā; angl. rupee) je měna Indie, jako zákonná měna je (vedle Bhútánského ngultrumu) používána i v Bhútánu v poměru 1:1, jako platidlo je přijímána i v některých oblastech Nepálu a v některých obchodech v Británii. Její kód (ISO 4217) je INR, jako zkratky slouží rovněž iR a Re v singuláru a Rs v plurálu, neoficiálně taky Indian Rupee symbol.svg a रू.. Název rupie má indická měna společný s měnami několika dalších států v jihoasijském regionu.

Rupie se dělí na 100 paisů. Emituje ji Rezervní banka Indie.

V Ásámu a Bengálsku je rupie často nazývána taka (bangladéšská taka je měna sousedního Bangladéše).

Indická rupie není volně směnitelná, její vývoz i dovoz z Indie i do Indie je zakázán.

Směnný kurz indické rupie vůči české koruně je v současnosti (květen 2012) 1 rupie za 0,365 Kč.[1]

Bankovky a mince, další násobky[editovat | editovat zdroj]

Existují mince v hodnotách 5, 10, 20, 25 a 50 paisů a 1, 2 a 5 rupíí, hodnoty 5, 10, 20 paisů se vyskytují jen zřídka. Od 30. června 2011 mince v hodnotě pod 50 paisů přestaly v obchodním styku platit. Bankovky existují v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 rupií, bankovky v hodnotě pod 10 rupií už nejsou vydávány, ale zůstávají v platnosti. Na bankovkách je nápis v 15 z 22 hlavních jazyků Indie.

Zajímavostí je, že kromě toho se v Indii obnosy počítají pomocí výrazů lakh (někdy taky lac) = 100 000 a crore (1 crore = 100 lakhů = 10 000 000). Tímto způsobem však nemusí být počítány pouze peníze) Realitní servery v Indii běžně používají výrazy "lac" a "crore", např. již při zadání limitů ceny do vyhledávače nemovitostí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Indie byla jednou z prvních zemí a oblastí, kde byly používány mince (už v 6. století př. n. l.), během historie se však v různých oblastech vystřídala řada měn jednotlivých indických států i koloniálních území.

Slovo rupie pochází ze sanskrtského výrazu रूप्य (rūpya), který znamenal „zpracované stříbro“. V roce 1957 rupie přešla na decimální systém, do té doby byl systém podstatně složitější.

Aktuální kurz měny Indická rupie[editovat | editovat zdroj]

Aktuální kurz měny Indická rupie
Podle ČNB: CZK (Graf Průměry)
Podle Kurzy.cz: CZK (Graf Banky) EUR USD
Podle Yahoo! Finance: CZK EUR USD CHF GBP JPY
Podle Investing.com: CZK EUR USD CHF GBP JPY
Podle OANDA.com: CZK EUR USD CHF GBP JPY


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/prumerne_rok.jsp?rok=2012

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]