Srí Lanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Srílanská/Šrílanská demokratická socialistická republika
ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය
Šrī Laṁkā Prajātāntrika Samājavādī Janarajaya
இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு
Ilaṅkai Jaṉanāyaka Čōšaličak Kuṭiyaraču
vlajka Srí Lanky
vlajka
znak Srí Lanky
znak
Hymna
Sri Lanka Matha
Geografie

Poloha Srí LankyPoloha Srí Lanky

Hlavní město de iure: Šrí Džajavardanapura Kotte
de facto: Kolombo[1]
Rozloha 65 610 km² (122. na světě)
z toho 4,4 % vodní plochy
Nejvyšší bod Pidurutalagala (2 524 m n. m.)
Časové pásmo +5:30
Poloha
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 22 409 381 (57. na světě, 2017)
Hustota zalidnění 319 ob. / km² (35. na světě)
HDI 0,750 (vysoký) (73. na světě, 2014)
Jazyk sinhálština (úřední a národní jazyk), tamilština (národní jazyk)
Náboženství buddhisté 70 %, hinduisté 15 %, křesťané 8 %, muslimové 8 % (1999)
Státní útvar
Státní zřízení poloprezidentská republika
Vznik 4. února 1948 (nezávislost na Spojeném království)
Prezident Maithripala Sirisena
Předseda vlády Ranil Wickremesinghe
Měna srílanská rupie (LKR)
HDP/obyv. (PPP) 11 763[2] USD (91. na světě, 2015)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1 144 LKA LK
MPZ CL
Telefonní předvolba +94
Národní TLD .lk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Srí Lanka nebo Šrí Lanka,[3] (úředním názvem Srílanská demokratická socialistická republika[4] nebo Šrílanská demokratická socialistická republika)[5] je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti poloostrova Přední Indie na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Od Indie je ostrov oddělen Palkovou úžinou, přes niž se táhne řetěz korálových útesů zvaný Adamův most; na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán. Největším městem je Kolombo (též Colombo). Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura nebo také jen Kotte), které je předměstím Kolomba. Mezi další významná města patří Dehivala, Moratuva, Kandy, Jápané a Trinkunámalé.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název Cejlon[editovat | editovat zdroj]

V dávných dobách byl ostrov znám pod různými jmény. Starořečtí zeměpisci mu říkali Taprobané, Arabové ho označovali jako Serendib. Portugalci, kteří sem připluli v roce 1505, ho zanesli na mapu jako Ceilão, z čehož vzniklo pozdější anglické Ceylon a české Cejlon.

Původ slova Cejlon se odvozuje ze sanskrtského Sinhala (i hlavní etnická skupina srílanských obyvatel se dodnes nazývá Sinhálci): sinha znamená v sanskrtu „lev“, celý název lze interpretovat jako „lví krev“. Protože lvi na Srí Lance nikdy nežili, obvykle se předpokládá, že jde o odkaz na lvího muže, hrdinu, podle pověsti dědečka prvního krále Vidžáji. Římský dějepisec Ammianus Marcellinus ve 4. století mluvil o obyvatelích ostrova jako o Serandives. Předpokládá se, že -dives pochází z indického dwīpa, „ostrov“, dohromady tedy „ostrov Seranů“, přičemž Serané snad mají být Sinhálci. Obdobnou etymologii má název Sielen Diva, zaznamenaný řeckým mořeplavcem Kosmasem Indikopleustem v 6. století. Sielen je bezprostředním předchůdcem portugalského Ceilão.

Cejlon byl oficiálním názvem ostrova i země do roku 1972, kdy byl stát přejmenován na „Svobodná, suverénní a nezávislá republika Srí Lanka“, v roce 1978 byl název změněn na „Demokratická socialistická republika Srí Lanka“. Tento název se odvozuje ze sanskrtského slova laṃkā, znamenajícího „zářivá země“; takto byl ostrov popisován ve starých indických eposech Mahábhárata a Rámájana. Do češtiny se původně, zřejmě pod vlivem angličtiny, přepisoval jako Srí Lanka. Skutečná výslovnost sinhálského ශ්‍රී ලංකා śrī laṃkā, [ˌʃɾiːˈlaŋkaː]IPA je někde mezi s a š.[6][7] V tamilštině zní název இலங்கை ilaṅkai, iˈlaŋgai. Sinhálský název ostrova (nikoli státu) je ලංකාව laṃkāva, [laŋˈkaːʋə]IPA.

Název Srí Lanka × Šrí Lanka[editovat | editovat zdroj]

V českých textech se název tohoto státu vyskytuje ve dvou variantách: Srí i Šrí lanka. Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR uvádí v Internetové jazykové příručce pouze název „Šrí Lanka“, jen s poznámkou, že v neoficiální komunikaci by nepovažovali za problematickou ani frekventovanější podobu „Srí Lanka“. Krom toho Příručka uvádí, že Slovník spisovné češtiny zachycuje variantu „Srí Lanka“, která byla doporučována dříve.[3] Český úřad zeměměřický a katastrální uvádí v příručce Jména států a jejich územních částí jen název „Šrí Lanka“.[8]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Srí Lanka leží na ostrově Cejlon v Indickém oceánu mezi Lakadivským mořem a Bengálským zálivem. Ostrov byl původně spojen s Indickým subkontinentem, od nějž se někdy mezi lety 6000 a 3500 př. n. l. oddělil. Dnes je mezi Srí Lankou a Indií 64 km široký Palkův průliv a pozůstatky spojení s kontinentem připomíná řetěz korálových mělčin, zvaný Adamův most. Ostrov ve tvaru kapky je ze severu k jihu dlouhý 445 km, ze západu na východ 225 km a je 25. největším ostrovem světa. Nejvyšší hora Pidurutalagala s výškou 2 524 m n. m. leží v jižní části ostrova. S rozlohou 65 610 km² by Srí Lanka zabírala 83,2 % rozlohy České republiky a je tak podobně rozlehlá jako Litva. Pobřeží je dlouhé 1 340 km. Desítky menších ostrovů kolem pobřeží mají celkovou rozlohu 342 km².

Výrazné klimatické rozdíly jsou dány rozsáhlými nížinami na pobřeží, které se zvedají ve vnitrozemí do 2524 metrů vysokého pohoří. V nejvlhčích oblastech (přes 3000 mm srážek) se daří svěžím deštným pralesům, zatímco v sušších severních částech země rostou odolnější monzunové lesy s cennými dřevinami jako je ebenové nebo tzv. atlasové dřevo, velké plochy lesů však již byly vykáceny. Také původně velká stáda slonů nyní čítají jen několik set kusů. Přírodními zdroji jsou: diamanty, drahokamy, grafit, písky s obsahem rud. Nejdelší řekou je Maháveli. Země je ohrožována tropickými cyklónamitornády.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Srí Lanky.

Evropská kolonizace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1505 k ostrovu poprvé dopluli Portugalci, v 17. století je na ostrově vystřídali Nizozemci. Celý ostrov však plně ovládli teprve Britové na přelomu 18. a 19. století. V roce 1802 se pobřežní části ostrova staly britskou korunní kolonií Cejlonem, k níž bylo roku 1818 připojeno poslední sinhálské království Kandy, rozkládající se ve vnitrozemí ostrova, které však bylo pod kontrolou Britů již od roku 1815. Britové ekonomicky i při správě ostrova velmi výrazně využívali Tamily, a to nejen místní obyvatele, ale také z Indie nově přivezené příslušníky tamního tamilského etnika.

Moderní dějiny[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Občanská válka na Srí Lance.

Po získání nezávislosti v roce 1948 se do popředí dostala „tamilská otázka“, resp. rozpory mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily, kteří byli zbaveni cejlonského občanství a měli být vystěhováni do Indie. Diskriminace Tamilů vedla k vytvoření We Tamils Movement (WTM, česky Hnutí My Tamilové). K prvním krvavým střetům, které si vyžádaly lidské oběti, došlo na začátku roku 1958 za vlády premiéra Solomona Bandáranájakeho. V 70. letech se části tamilského hnutí radikalizovaly v rámci zastřešující organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE). V roce 1983 konflikt mezi sinhálskou buddhistickou většinou a tamilskou hinduistickou menšinou přerostl v občanskou válku, která s různou intenzitou trvala přes 26 let. LTTE byli po tvrdých bojích definitivně poražení srílanskou armádou 17. května 2009. Nicméně vztah mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily zůstal stále napjatý.[9]

V prosinci roku 2004 zasáhla ostrov tsunami způsobená zemětřesením v Indickém oceánu. Spolu s poslední etapou občanské války se ocitlo mnoho lidí v tísnivé životní situaci, na kterou zareagovala i Česká republika.[10] Mezi občany ČR bylo vybráno přes 360 milionů korun, na místě zasahovaly humanitární organizace Člověk v tísni, ADRA či Lékaři bez hranic. Na tuto pomoc navázaly další rozvojové aktivity, díky kterým získala ČR dle ministerstva zahraničních věcí v oblasti velmi dobré jméno.[11]

Státní zřízení[editovat | editovat zdroj]

Podrobná mapa Srí Lanky

Srí Lanka je demokratickou socialistickou republikou v rámci Commonwealthu. Podle ústavy16. srpna 1978 je hlavou státu prezident, který stojí rovněž v čele vlády a je vrchním velitelem ozbrojených sil. Prezident je volen ve všeobecných volbách na maximálně 2 šestiletá funkční období. Z členů parlamentu pak vybírá premiéra a po konzultaci s ním jmenuje členy kabinetu. Premiér zastupuje prezidenta ve funkci v případě, že tento nemůže vykonávat úřad. Zákonodárná moc je v rukou jednokomorového parlamentu, do nějž je voleno 225 poslanců na šestileté volební období.

Oficiálním hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte, do kterého bylo již v rámci decentralizace přeneseno sídlo parlamentu. Většina státních institucí však dosud sídlí v Kolombu, ze kterého budou postupně v budoucnu přenesena. Ve skutečnosti je Kotte jedním z předměstí Kolomba a většinou není považováno za zvláštní město. Velmi důležité město je Kandy (někdy též Kendy), bývalé sídlo Sinhálských králů ležící v centrální vrchovině. Sjíždějí se tam buddhisté z celého světa, protože v Chrámu Zlatého zubu je podle legendy uložen zub Buddhy Gautamy. Oblíbené je též přístavní město Galle (Gálla), nejdůležitější pro holandské kolonizátory a téměř 2000 m n. m. ležící Nuwara Eliya, sídlo boháčů a centrum pěstování čaje a obchodu s ním.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Administrativní dělení Srí Lanky.

Území Srí Lanky se dělí na 9 provincií (sinhálsky පළාත, paḷāta; tamilsky மாகாணம், mākāṇam). Ty se dále dělí do 25 distriktů.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Tamilové při hinduistickém svátku Thaipusam

Národnostní složení[editovat | editovat zdroj]

Největší skupinu obyvatel tvoří Sinhálci (zhruba 73,8 %, stav 2002), etnikum indoevropského původu, a Tamilové (13,9 %), náležící k drávidské skupině. Separatistické tendence, reprezentované především ozbrojenou skupinou Tygři osvobození tamilského Ílamu, vedly k dlouhodobému ozbrojenému konfliktu, který byl ukončen v roce 2009. Kromě Sinhálců (buddhistů), Tamilů (hinduistů) žije na Srí Lance velké procento muslimů (7,2 %), a menšina Tamilů s indickými kořeny (4,6 %). Dále zde žije malá menšina Malajců (0,2%) a potomci Portugalců a Nizozemců tzv. Burgherové (0,2%).

Demografie[editovat | editovat zdroj]

 • Průměrný věk dožití muže: 69,33 let
 • Průměrný věk dožití ženy: 74,45 let
 • Gramotnost: 90,2 %

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Náboženství na Srí Lance[12]
příslušnost k náboženství podíl
Buddhisté
70 %
Hinduisté
13 %
Muslimové
10 %
Křesťané
7 %
Ostatní
0,04 %
Zdroj: Sčítání lidu 2011[13]

Přibližně 70 % obyvatel Srí Lanky jsou thérávádoví buddhisté, 12,6 % praktikuje hinduismus, 9,7 % tvoří muslimové a 7,4 % křesťané (většinou římští katolíci, dále též anglikáni a různé protestantské církve).[14]

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Turisté ve sloním sirotčinci v Pinnawale

Srí Lanka je především zemědělskou zemí s rozvinutým plantážním pěstováním čajovníku, kokosové palmy, kaučukovníku, rýže, manioku, batátů, cukrové třtiny, ovoce a koření, významný je také rybolov. Působí zde zpracovatelský, potravinářský a textilní průmysl. Srí Lanka je také oblíbenou turistickou destinací. Hrubý domácí produkt na hlavu je po Maledivách druhý nejvyšší v jižní Asii.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Doprava na Srí Lance.

Stát má rozvinutou dálniční síť a 1 447 km železnic provozovaných národní společností Sri Lanka Railways. Národní leteckou společností jsou SriLankan Airlines. V roce 2010 byl otevřen Přístav Mahindy Radžapaksy ve městě Hambantota na jihu země. Tento přístav má využít výhodné polohy ostrova, který leží přímo na námořní trase mezi Suezským průplavem a Malackým průlivem.

Chrám Buddhova zubu (Kandy)

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Většina obyvatel ostrova aspoň jednou do roka navštíví vrchol hory Šrí Pada (Svatá stopa), 2 224 m n. m., také nazývané Adam’ova hora, kde je otištěno ve skále velké chodidlo: křesťané a muslimové věří, že Adamovo, buddhisté Buddhovo, hinduisté Šivovo.
 • Do roku 2005 měl každý větší náboženský směr své vlastní ministerstvo. Prezident Rádžapakse je však sjednotil do ministerstva pro náboženské záležitosti.
 • Vojenská služba: ve věku 18 let
 • Ženy mají zakázáno pít alkohol.[15]
 • Na veřejných místech je zakázáno kouřit.[16]
 • Kvalita připravované kávy je velmi nízká.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.auswaertiges-amt.de/DE/Aussenpolitik/Laender/Laenderinfos/01-Nodes_Uebersichtsseiten/SriLanka_node.html
 2. Světová banka. GDP per capita, PPP (current international $) [online]. [cit. 2017-01-14]. Dostupné online. 
 3. a b Internetová jazyková příručka [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky. Heslo Šrí Lanka. 
 4. Vlajka Srí Lanky, hlavní město, nejvyšší hora, rozloha | CK Mundo. www.mundo.cz [online]. [cit. 2019-04-21]. Dostupné online. (česky) 
 5. Podle MZV ČR
 6. Pronunciations for ශ්‍රී ලංකා – Forvo.com
 7. Pronunciations for ශ්‍රී ලංකාව – Forvo.com
 8. LIŠČÁK, Vladimír; BOHÁČ, Pavel. Jména států a jejich územních částí (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). 4. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2009. 112 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86918-57-0. Kapitola Austrálie a Oceánie, s. 89. 
 9. Redakce Zahraničí. Živě ze Srí Lanky: Dobojováno. Ne všem je ale do zpěvu. Aktualně.cz [online]. 2009-20-5. Dostupné online. 
 10. http://www.clovekvtisni.cz/cs/humanitarni-a-rozvojova-pomoc/zeme/sri-lanka
 11. Archivovaná kopie. www.businessinfo.cz [online]. [cit. 2014-01-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-08-24. 
 12. Pew Research Center's Religion & Public Life Project: Sri Lanka. Pew Research Center. 2010. (anglicky)
 13. Sri Lanka Census of Population and Housing, 2011 – Population by Religion [online]. Department of Census and Statistics, Sri Lanka, 2012-04-20. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Department of Census and Statistics,The Census of Population and Housing of Sri Lanka-2011 (anglicky)
 15. KLAPAL, Ondřej. Alkohol na Srí Lance budou smět dál kupovat a prodávat jen muži. Prezident zrušil rozhodnutí vlády. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2018-01-14 [cit. 2019-01-02]. Dostupné online. 
 16. PÁLENÍČKOVÁ, Irena. Zákazy jsou od toho, aby se nedodržovaly. Lidé a země. 2018-01-14. Dostupné online [cit. 2019-01-02]. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • FILIPSKÝ, Jan, a kol. Dějiny Bangladéše, Bhútánu, Malediv, Nepálu, Pákistánu a Šrí Lanky. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-647-8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]