Eben

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o dřevě. O příjmení pojednává článek Eben (příjmení).
Surové ebenové dřevo na řezu
Sloni z ebenu

Eben je tvrdé a těžké dřevo černé barvy s jemnou strukturou. Pochází z tropických stromů rodu tomel z čeledi ebenovitých. Používá se k výrobě nábytku, hudebních nástrojů (resp. jejich částí), ozdobných předmětů, intarzii či v řezbářství.

Všechny druhy mají velmi úzkou, šedobílou běl a velmi tmavé, někdy zcela černé jádro. Hustota ebenu je silně závislá na druhu, obvykle dosahuje asi 1000 kg/m³, rozsah je ale velmi proměnlivý od 900 až 1300 kg/m³. Jde o dřevo velmi tvrdé, obtížně obrobitelné, se sklonem k odštipování, ale velmi dobře se leští. Brusný prach může vyvolat podráždění pokožky, očí a plic.

Jako africký eben (African Ebony) je označováno černé dřevo afrického druhu dalbergie Dalbergia melanoxylon, které náleží k nejvíce ceněným africkým dřevům.[1]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

  • kamerunský eben (ze stromu Diospyros crassiflora) – pochází z Afriky a je nejrozšířenějším druhem na trhu. Často má černou barvu, většinou se šedými žilkami. Pouze asi 10 % kmenů má jednolitou černou barvu.
  • cejlonský eben (Diospyros ebenum) – je nejlepším druhem, ovšem v současnosti není téměř k dispozici. Je velmi těžký, dobře leštitelný a snadno opracovatelný, prakticky bez znatelných pórů. Odolává povětrnostním vlivům i termitům. Barva tohoto druhu byla většinou tmavě hnědá. Ebenový nábytek vyráběný v 16. až 19. století pocházel většinou z cejlonského ebenu.
  • madagaskarský eben (Diospyros perrieri) – tmavě hnědé barvy, s velmi jemnými póry, odolný proti povětrnostním vlivům i termitům. Má hustotu asi 1,0 kg/dm³.
  • makassarský eben (Diospyros celebica) z Indonésie – patří k „barevnějším“ druhům. V běli je žlutavě bílé, jádrové dřevo je černé s velmi charakteristickým světle žlutým až hnědým podélným žilkováním.
  • eben Mun (Diospyros mun) – pochází z Laosu a Vietnamu. Je podobný makassarskému.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LOUPPE, D. et al. Plant Resources of Tropical Africa. Timbers 1.. Netherlands: Prota Foundation, 2008. ISBN 978-90-5782-209-4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]