Tomel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTomel
alternativní popis obrázku chybí
Tomel ebenový (Diospyros ebenum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďebenovité (Ebenaceae)
Rodtomel (Diospyros)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomel (Diospyros, „mezinárodně“ též persimon/persimmon) je rod subtropických a tropických rostlin z čeledi ebenovitých. Rod je tvořen více než 500 druhy.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod je kosmopolitně rozšířen v tropickém a subtropickém, ojediněle i v mírném pásmu, téměř po celé zeměkouli. Není však téměř zastoupen v Evropě, kde se pouze ve Středomoří pěstuje druh tomel japonský, pravděpodobně zavlečený z východní Asie podél staré obchodní cesty.

Tomel se v mnoha rozličných druzích vyskytuje od mořských písečných nebo skalnatých pobřeží až do podhůří horských lesů na vápencových i rašeliništních půdách, neroste však v mangrovech.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tomely jsou stromy (až 50 m vysoké) nebo keře, pouze zřídka se objevují jako vystoupavé polokeře. Jejich kůra je tenká, tmavá, jemná a podélně popraskaná. Jednoduché listyřapíky vyrůstají střídavě, čepele mají po obvodě celistvé.

Jsou to rostliny obvykle dvoudomé, někdy se však vyskytnou na samčích rostlinách i květy samičí a oboupohlavné, stejně tak i na samičích květy samčí a oboupohlavné. Květy vyrůstají jednotlivě nebo jsou v počtech dva až sedm kumulované v úžlabních vrcholíkových květenstvích. Kalich je tvořen třemi až osmi vytrvalými, lalokovitými, vykrajovanými plátky, které se často po odkvětu zvětšují. Stejný je počet bílých, krémových nebo žlutých, zkroucených plátků pohárkovité koruny. V samčích květech bývají dvě až sto (nebo i více) tyčineknitkami volnými nebo srostlými ve svazečcích, jejich prašníky se otevírají podélnými štěrbinami. Samičí květy mají svrchní semeník se třemi až osmi čnělkamibliznami, které opyluje hmyz. Počet chromozomů je x = 15, polyploidie druhů bývá častá a vysoká.

Plody jsou dužnaté bobule obsahující až 16 semen uspořádaných kolem středové osy. Semena jsou rozšiřována ptáky, netopýry a ostatními zvířaty požírajícími zralé plody.[2][3][4][5][6]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Z rostlin tohoto rodu, převážně stromů, se již po tisíciletí používá dřevo (všeobecně nazývané eben) nebo plody (nazývané kaki). Dřevo má úzkou šedobílou běl a velmi tmavé, někdy až zcela černé jádro. Je velmi tvrdé, obtížně obrobitelné a dobře leštitelné, mívá hmotnost okolo 1000 kg/m³.

Pro nejkvalitnější dřevo s krásnou barvou a velkou trvanlivosti se používají převážně druhy:

Pro získání chutných plodů se na plantážch pěstují hlavně druhy:

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Dlouhodobé požadavky na velké množství vytěženého dřeva jsou příčinou postupného snižování počtu jedinců určitých druhů tohoto rodu. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je v současnosti 15 druhů rodu tomel považováno za ohrožené (Endangered) a 14 druhů je vyhodnoceno jako kriticky ohrožené (Critically Endangered). Mnohé státy na toto varování reagují zákazem jejich těžby i obchodování.[7]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STEVENS, Peter F. Angiosperm Phylogeny Website, vers. 14: Ebenaceae [online]. University of Missouri, St Louis and Missouri Botanical Garden, USA, rev. 04.2015 [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c Dendrologie.cz: Tomel [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. 
  3. a b c COLEMAN, H. R. FloraBase the Western Australian Flora: Tomel [online]. Department of Parks and Wildlife, Western Australian Herbarium, Kensington, WA, AU, rev. 03.10.2008 [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. LI, Shugang; GILBERT, Michael G.; WHITE, Frank. Flora of China: Diospyros [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b ECKENWALDER, James E. Flora of North America: Diospyros [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. SMITH, Emily. Gateway to African Plants: Diospyros [online]. Royal Botanic Gardens, Kew, UK, rev. 27.04.2009 [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. IUCN Red List of Threatened Species: Diospyros [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2015 [cit. 2016-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-05. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]