Man Bookerova cena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Man Bookerova cena (Man Booker Prize, původní název do roku 2002 Booker-McConnell Prize, běžně zkracovaný na Booker Prize čili Bookerova cena) je prestižní cena za literaturu udělovaná od roku 1968 britskými novináři, vydavateli, literárními kritiky a jinými osobnostmi.

Do roku 2013 se jejím laureátem mohl stát prozaik či prozaička pocházející z Velké Británie nebo kterékoli bývalé britské kolonie. Ročníkem 2014 počínaje byla cena rozšířena a nyní ji může získat jakýkoliv román původně napsaný v angličtině, tedy i autoři amerického původu, kteří doposud ocenění získat nemohli. Tato změna vyvolala v literárních kruzích v Británii částečnou nevoli, neboť panuje obava, že si silný americký knižní trh ceny do budoucna podmaní. Navíc se cena dlouhodobě profilovala jako protiklad k prestižní americké Pulitzerově ceně.

Už širší nominace na Man Bookerovu cenu je považována za velký úspěch, neboť porota každoročně vybírá z více než stovky zaslaných titulů (v roce 2013 např. porota přečetla 151 titulů[1]). Později dojde ke zúžení dvacetičlenné širší nominace na tzv. shortlist o šesti titulech, z nichž pak vzejde vítěz. Tím je zaručena i větší pozornost médií v průběhu celého procesu.

Doposud se pouze čtyřikrát v historii stalo, že by Man Bookerovu cenu získal někdo dvakrát. Povedlo se to spisovateli jihoafrického původu Johnu Maxwellu Coetzeemu (v letech 1983 a 1999), australskému spisovateli Peteru Careymu (1988 a 2001) a britské prozaičce Hilary Mantelové (2009 a 2012). V roce 2010 byl podruhé oceněn i J.G. Farrell (první ocenění 1973) za román z roku 1970, neboť na počátku 70. let došlo ke změně při výběru titulů a některé knihy kvůli tomu nemohly být zohledněny. Dodatečné ocenění vešlo ve známost jako "ztracená Man Bookerova cena".

K nejznámějším[zdroj?] oceněným osobnostem patří držitel Nobelovy ceny V. S. Naipaul za román In a Free State, Iris Murdochová za román The Sea, the Sea, William Golding za román Rites of Passage, James Gordon Farrell za Obléhání Krišnapuru nebo autor indického původu Salman Rushdie, jenž ocenění obdržel za knihu Děti půlnoci.

V roce 2005 byla zavedena mezinárodní Man Bookerova cena, která je určena pro spisovatele jakékoliv národnosti, jejichž dílo je široce přístupné v angličtině.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.themanbookerprize.com/event/robert-macfarlane-announces-man-booker-2013-winner

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]