John Maxwell Coetzee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Maxwell Coetzee
J.M. Coetzee.JPG
Narození 9. února 1940 (77 let)
Kapské Město
Povolání lingvista, spisovatel, romanopisec, esejista, překladatel, libretista, scenárista, vysokoškolský pedagog a básník
Alma mater Univerzita v Kapském Městě
Texaská univerzita v Austinu
Ocenění Cena Jeruzaléma (1987)
Nobelova cena za literaturu (2003)
Prix Femina étranger
Geoffrey Faber Memorial Prize
rytíř Řádu umění a literatury
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Maxwell Coetzee (* 9. února 1940) je jihoafrický a australský autor, držitel Řádu Mapungubwe a Nobelovy ceny za literaturu z roku 2003, který emigroval z Jižní Afriky v roce 2002. Australské občanství obdržel 6. března 2006. Je dvojnásobným držitelem Man Booker Prize za romány Život a doba Michaela K. a Hanebnost, za nějž obdržel také Prix Femina.

Coetzee je běloch, Afrikánec s holandskými a německými kořeny. Vystudoval matematiku a angličtinu. Pracoval ve Velké Británii jako programátor, studia zakončil na texaské univerzitě (University of Texas at Austin) disertací o díle Samuela Becketta. Stále působí jako učitel anglické literatury. Ve svém díle kritizuje krátkozrakou politiku apartheidu ve své zemi, ale vyhýbá se jednoduchým soudům i řešením. Jeho styl je jednoduchý, přímočarý, důraz v jeho románech je kladen na atmosféru odcizení, nepochopení, ze které paradoxně jeho hrdinové čerpají pocit jistoty. Coetzee přiznává vliv existencialismu (Kafka, Beckett) na své psaní. Je vegetarián a otevřeně hájí práva zvířat.

Roku 2016 navštívil Prahu coby host Festivalu spisovatelů Praha.[1][2]

Dětství a studia[editovat | editovat zdroj]

John Maxwell Coetzee se narodil 9. února 1940 v Kapském Městě do afrikánské rodiny. Jeho otec Zacharias Coetzee byl právník a státní zaměstnanec, potomek raných holandských přistěhovalců, kteří do Jižní Afriky přišli v 17. století. Matka Vera byla učitelka a její předci pocházeli z Německa a Polska. Doma se u nich mluvilo anglicky, ale s ostatními příbuznými se dorozumívali afrikánštinou.

Většinu dětství strávil Coetzee v Kapském Městě a ve Worcesteru v provincii Kapsko. O tomto období svého života se rozepisuje v autobiografické knize Chlapectví (Boyhood, 1997). Do Worcesteru se přestěhovali, když mu bylo osm let poté, co jeho otec přišel o práci ve státní správě. Po střední škole studoval matematiku a angličtinu na univerzitě v Kapském Městě a dokončil ji v roce 1960 (angličtina), respektive 1961 (matematika).

V roce 1962 odjel do Velké Británie, kde pracoval jako počítačový programátor pro IBM (do roku 1965). Toto období svého života zmapoval v románu Mládí (Youth, 2002). Po obdržení Fulbrightova stipendia odcestoval v roce 1965 na University of Texas v Austinu, kde získal titul PhD. v lingvistice (1969). Jeho závěrečná práce byla na téma počítačové stylistické analýzy díla Samuela Becketta. O tři roky později začal s výukou anglické literatury na State University of New York v Buffalu, kde zůstal až do roku 1971. Ve stejném roce zažádal o trvalý pobyt, ale byl odmítnut kvůli účasti na demonstraci proti válce ve Vietnamu, které se zúčastnil o rok dříve.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1963 se oženil s Phillipou Jubber, v roce 1980 se však pár rozvedl. Z tohoto manželství má Coetzee dceru Giselu (narozena 1968) a syna Nicolase (narozen 1966). Nicolas zemřel v roce 1989 ve věku 23 let v důsledku pádu z okna.

6. března 2006 se Coetzee stal australským občanem.

Návrat do JAR a emigrace[editovat | editovat zdroj]

Svou první knihu s názvem Dusklands začal psát ještě za svého působení v Buffalu. Avšak poté, co byla zamítnuta jeho žádost o trvalý pobyt v USA, se vrátil Coetzee do Jižní Afriky, kde pokračoval jako učitel anglické literatury na univerzitě v Kapském Městě a získal zde také titul profesora (1983). Po odchodu do důchodu v roce 2002 se odstěhoval do Adelaide v Austrálii.

Kromě vlastní románové a kritické tvorby Coetzee překládá z afrikánštiny a nizozemštiny.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

John Maxwell Coetzee je nositelem řady cen, ačkoli je pověstný tím, že se vyhýbá samotnému slavnostnímu udělování. Jako první autor obdržel dvakrát cenu Booker Prize: prvně za knihu Život a doba Michaela K. (1983) a znovu za Hanebnost (1999). Kromě něj se to podařilo už jen dvěma autorům - Peteru Careyovi a Hilary Mantelové. 2. října 2003 pak byl zvolen nositelem Nobelovy ceny za literaturu, což z něj učinilo pátého nositele pocházejícího z Afriky a zároveň druhého Jihoafričana (první byla Nadine Gordimerová). Kromě těchto cen je nositelem řady čestných titulů a doktorátů z univerzit po celém světě.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FISCHER, Petr. V Praze vystoupí spisovatel Coetzee, z programátora se vypracoval na laureáta Nobelovy ceny. iHned.cz [online]. 2016-10-18 [cit. 2016-10-20]. Dostupné online.  
  2. EHRENBERGER, Jakub. John Maxwell Coetzee na Festivalu spisovatelů Praha. Literární.cz [online]. 2016-10-19 [cit. 2016-10-20]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]