Přeskočit na obsah

John Maxwell Coetzee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Maxwell Coetzee
Narození9. února 1940 (84 let)
Kapské Město
Povoláníjazykovědec, překladatel, romanopisec, esejista, libretista, scenárista, vysokoškolský učitel, básník, spisovatel a prozaik
Alma materUniverzita v Kapském Městě
Texaská univerzita v Austinu
Adelaidská univerzita
Témataromán
Významná dílaLife & Times of Michael K
OceněníMan Bookerova cena (1983)
Prix Femina étranger (1985)
Cena Jeruzaléma (1987)
Man Bookerova cena (1999)
Nobelova cena za literaturu (2003)
… více na Wikidatech
VlivyWilliam Faulkner
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Maxwell Coetzee (* 9. února 1940) je jihoafrický a australský autor, držitel Řádu Mapungubwe a Nobelovy ceny za literaturu z roku 2003, který emigroval z Jižní Afriky v roce 2002. Australské občanství obdržel 6. března 2006. Je dvojnásobným držitelem Man Booker Prize za romány Život a doba Michaela K. a Hanebnost, za nějž obdržel také Prix Femina.

Coetzee je běloch, Afrikánec s nizozemskými a německými kořeny. Vystudoval matematiku a angličtinu. Pracoval ve Velké Británii jako programátor, studia zakončil na texaské univerzitě (University of Texas at Austin) disertací o díle Samuela Becketta. Stále působí jako učitel anglické literatury. Ve svém díle kritizuje krátkozrakou politiku apartheidu ve své zemi, ale vyhýbá se jednoduchým soudům i řešením. Jeho styl je jednoduchý, přímočarý, důraz v jeho románech je kladen na atmosféru odcizení, nepochopení, ze které paradoxně jeho hrdinové čerpají pocit jistoty. Coetzee přiznává vliv existencialismu (Kafka, Beckett) na své psaní. Je vegetarián a otevřeně hájí práva zvířat.

Roku 2016 navštívil Prahu coby host Festivalu spisovatelů Praha.[1][2]

Dětství a studia

[editovat | editovat zdroj]

John Maxwell Coetzee se narodil 9. února 1940 v Kapském Městě do afrikánské rodiny. Jeho otec Zacharias Coetzee byl právník a státní zaměstnanec, potomek raných nizozemských přistěhovalců, kteří do Jižní Afriky přišli v 17. století. Matka Vera byla učitelka a její předci pocházeli z Německa a Polska. Doma se u nich mluvilo anglicky, ale s ostatními příbuznými se dorozumívali afrikánštinou.

Většinu dětství strávil Coetzee v Kapském Městě a ve Worcesteru v provincii Kapsko. O tomto období svého života se rozepisuje v autobiografické knize Chlapectví (Boyhood, 1997). Do Worcesteru se přestěhovali, když mu bylo osm let poté, co jeho otec přišel o práci ve státní správě. Po střední škole studoval matematiku a angličtinu na univerzitě v Kapském Městě a dokončil ji v roce 1960 (angličtina), respektive 1961 (matematika).

V roce 1962 odjel do Velké Británie, kde pracoval jako počítačový programátor pro IBM (do roku 1965). Toto období svého života zmapoval v románu Mládí (Youth, 2002). Po obdržení Fulbrightova stipendia odcestoval v roce 1965 na University of Texas v Austinu, kde získal titul PhD. v lingvistice (1969). Jeho závěrečná práce byla na téma počítačové stylistické analýzy díla Samuela Becketta. O tři roky později začal s výukou anglické literatury na State University of New York v Buffalu, kde zůstal až do roku 1971. Ve stejném roce zažádal o trvalý pobyt, ale byl odmítnut kvůli účasti na demonstraci proti válce ve Vietnamu, které se zúčastnil o rok dříve.

Osobní život

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1963 se oženil s Phillipou Jubberovou, v roce 1980 se však pár rozvedl. Z tohoto manželství má Coetzee dceru Giselu (narozena 1968) a syna Nicolase (narozen 1966). Nicolas zemřel v roce 1989 ve věku 23 let v důsledku pádu z okna.

6. března 2006 se Coetzee stal australským občanem.

Návrat do JAR a emigrace

[editovat | editovat zdroj]

Svou první knihu s názvem Dusklands začal psát ještě za svého působení v Buffalu. Avšak poté, co byla zamítnuta jeho žádost o trvalý pobyt v USA, se vrátil Coetzee do Jižní Afriky, kde pokračoval jako učitel anglické literatury na univerzitě v Kapském Městě a získal zde také titul profesora (1983). Po odchodu do důchodu v roce 2002 se odstěhoval do Adelaide v Austrálii.

Kromě vlastní románové a kritické tvorby Coetzee překládá z afrikánštiny a nizozemštiny.

John Maxwell Coetzee je nositelem řady cen, ačkoli je pověstný tím, že se vyhýbá samotnému slavnostnímu udělování. Jako první autor obdržel dvakrát cenu Booker Prize: prvně za knihu Život a doba Michaela K. (1983) a znovu za Hanebnost (1999). Kromě něj se to podařilo už jen dvěma autorům - Peteru Careyovi a Hilary Mantelové. 2. října 2003 pak byl zvolen nositelem Nobelovy ceny za literaturu, což z něj učinilo pátého nositele pocházejícího z Afriky a zároveň druhého Jihoafričana (první byla Nadine Gordimerová). Kromě těchto cen je nositelem řady čestných titulů a doktorátů z univerzit po celém světě.

  1. FISCHER, Petr. V Praze vystoupí spisovatel Coetzee, z programátora se vypracoval na laureáta Nobelovy ceny. iHned.cz [online]. 2016-10-18 [cit. 2016-10-20]. Dostupné online. 
  2. EHRENBERGER, Jakub. John Maxwell Coetzee na Festivalu spisovatelů Praha. Literární.cz [online]. 2016-10-19 [cit. 2016-10-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-21. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]