James Gordon Farrell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Gordon Farrell
Narození 25. ledna 1935
Liverpool
Úmrtí 11. srpna 1979 (ve věku 44 let)
Povolání spisovatel, autor a romanopisec
Alma mater Brasenose College
Významná díla Nepokoje
Obléhání Krišnapuru
Ocenění Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ924582
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Gordon Farrell (23. ledna 1935 Liverpool11. srpna 1979 Bantry Bay (Irsko) byl britský romanopisec.

Jeho nejvýznamnějším dílem je tzv. Empire Trilogy (Trilogie impéria) skládající se z Troubles (česky Nepokoje, Odeon 1989), The Siege of Krishnapur (česky Obléhání Krišnapuru, Odeon 1990) a The Singapore Grip (je možné přeložit jako Sevření Singapuru).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Bill (William) Farrell byl Angličan, účetní v Liverpoolu, který jako manažer často cestoval po zemích Dálného východu a Indii, matka Jo (Joanne) byla Angličanka vychovaná na irském venkově. Do Irska se v roce 1945 rodina přestěhovala. Tyto geografické vazby ho zřejmě ovlivnily i v pozdější tvorbě. Sám později poznamenal, že v Irsku byl považován za Angličana, v Anglii za Ira.

V polovině 50. let odjel do Kanady, kde za 7 měsíců vystřídal několik zaměstnání. Po návratu v roce 1956 začal studovat v Oxfordu právo na Brasenose College, kde se projevoval mj. i jako nadšený sportovec, onemocněl však obrnou, jejíž následky nesl celý zbytek života (měl mj. postiženou pravou ruku). Studium ukončil v roce 1960. Zabýval se rovněž studiem francouzštiny a španělštiny, 2 roky se ve Francii živil jako učitel jazyků. Svou prvotinu vydal v roce 1963 (A Man From Elsewhere, Muž odjinud), díky ní obdržel dvouroční stipendijní pobyt v New Yorku. Výš zmíněná zkušenost onemocnění obrnou ho inspirovala v díle The Lunge (1965), v roce 1967 vydal další knihu A Girl in the Head (Dívka v hlavě).

Vrcholu své tvorby a uznání Farrell dosáhl volnou trilogií Empire Trilogy (Trilogie impéria) sestávající z děl Troubles (1970), (česky Nepokoje), The Siege of Krishnapure 1973 (česky Obléhání Krišnapuru) a The Grip of Singapore (1978) (český překlad nevyšel, ale překládáno jako Sevření Singapuru). Za Obléhání Krišnapuru obdržel prestižní cenu Booker Prize za rok 1973.

V březnu 1979 se přestěhoval do Bantry Bay (Irsko), kde se 11. srpna (možná až 12. srpna, jednotlivé zdroje se liší) nešťastně utopil při rybolovu (vlna ho smetla do moře a Farrell kvůli svému postižení nemohl dobře plavat). Jeho mrtvola byla vyplavena až o měsíc později. Zemřel ve věku 44 let právě v době, kdy nalezl svůj osobitý rukopis a začínal být známý. V literární kritice je tak dodnes neprávem opomíjený.

Pohřben byl na hřbitově St James’s Church of Ireland poblíž Durrus.

Dílo a jeho charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Svou prvotinu vydal v roce 1963 (A Man From Elsewhere, Muž odjinud), díky kterému obdržel dvouroční stipendijní pobyt v New Yorku. Tuto svou prvotinu ovšem později příkře zavrhl.

Poté následoval v podstatě autobiografický román The Lung (Plíce) (1965) motiv nemoci se však v různých podobách vyskytuje ve všech jeho románech) a ne moc úspěšné experimentální dílo A Girl in the Head (Dívka v hlavě) 1967.

Empire Trilogy[editovat | editovat zdroj]

Farrellovým hlavním dílem je tzv. trilogie impéria (Empire Trilogy), v níž se zabývá rozpadem britské říše, který ho fascinoval Díky této (velmi volné) trilogii se Farrell zařadil po bok skupiny spisovatelů kteří dali v 2. polovině 20. století nový impulz anglicky psanému románu (z této skupiny je patrně nejznámější John Fowles).

Trilogie se skládá z děl Troubles (Nepokoje), The Siege of Krishnapur (Obléhání Krišnapuru) a The Singapore Grip.

První díl trilogie Troubles z roku 1970 pojednává o tzv. nepokojích (angl. The Troubles, jednalo se však v podstatě o povstání) v Irsku v letech 1919 - 1921. Český překlad vyšel pod názvem Nepokoje, původní anglický název však má víc významů, odkazuje mj. na potíže hlavního hrdiny. Román ve své době náhle nabyl na aktuálnosti, koncem 60. let a v 70. letech se totiž politická situace v Severním Irsku znova vyhrotila. Román byl oceněn cenou Faber Memorial Prize pro rok 1971.[1] Už v roce 1987 román vyšel ve slovenštině v překladu Dušana Slobodníka.

V roce 1988 byla kniha dokonce zfilmována (režizér Christopher Morahan, scénář Charles Sturridge) film je však podle všeho spíš průměrný [2], řadu rysů Farrellova díla je totiž v podstatě nemožné přenést na filmové plátno.

The Siege of Krishnapur z roku 1973 (česky Obléhání Krišnapuru, 1990) je o protibritském povstání sipáhíů v Indii v roce 1857, za kterou v roce 1973 obdržel Booker Prize. Při předávání ceny Booker Prize Farrell obvinil sponzora ceny (společnost Booker-McConell) z vykořisťování jejích černých zaměstnanců v Západní Indii.

Tématem The Singapore Grip (překládáno jako Sevření Singapuru, česky však dosud nevyšlo) z roku 1978 je pád Singapuru (tehdy britské kolonie) za druhé světové války v letech (1941-1942).

Až v roce 1981 (posmrtně) vyšla nedokončená The Hill Station (Stanice v horách).

Charakteristika Farrellova díla[editovat | editovat zdroj]

Farrellova autorská práce je charakteristická podrobným studiem historických pramenů a jejich využitím, Farrell se snažil do příslušného historického období co nejvíc vcítit (při psaní Obléhání Krišnapuru např. dokonce ve velké míře jedl indická jídla). Odmítal dobové literární experimenty, které považoval z velké části za samoúčelné, vždy chtěl psát o „o něčem“. Zajímá ho jak historické události prožívá konkrétní jedinec, který v dané době žije. Jeho hrdinové pod vlivem těchto událostí projdou určitou proměnou, změní své názory (jež jsou často předsudky) i ideály, Farrell včak tuto proměnu nijak nekomentuje.

S nadsázkou lze rovněž říct, že jeho kvalitní romány jsou sledem absurdních a pitoreskních situací a na své hrdiny má tendenci se dívat s určitým nadhledem. Řada pasáží je vyloženě humoristická.

Jako lektor nakladatelství Hutchinson objevil literární talent Beryl Bainbridgeové.

Přehled děl[editovat | editovat zdroj]

 • 1963 A Man From Elsewhere, (Muž odjinud)
 • 1965 The Lung (Plíce)
 • 1967A Girl in the Head (Dívka v hlavě)

Ostatní

 • The Pussycat Who Fell in Love with a Suitcase (, 1973 - 1974, jediná Farrellova povídka
 • 1981 The Hill Station (Stanice v horách, překládáno též jako Rezidence v horách), nedokončeno, vyšlo posmrtně

Díla o Farrellovi[editovat | editovat zdroj]

 • 1981 Personal Memories of J. G. Farrell: Derek Mahon, Margaret Drabble, Malcolm Dean, Hilary Spurling, John Spurlingm (statě a memoáry vydané v jednom svazku společně s The Hill Station a Indian Diary) (dle [3])
 • 1986 Ronald Binns: J. G. Farrell
 • 1979 Bernard Bergonzi: The Contemporary English Novel (Současný anglický román)
 • 1997 Derek Mahon: The World of J. G. Farrell,(báseň), říjen 1997
 • 2000 Elisabeth Delattre: Histoire et fiction dans Troubles de J. G. Farrell, Etudes Irlandaises, printemps 2000, n° 25-1, pp. 65-80
 • 2002 Elisabeth Delattre: Du Monde romanesque au poème : 'The World of J. G. Farrell' de Derek Mahon, Etudes Irlandaises, printemps 2002, n° 27-1, pp. 93-105
 • 2003 Elisabeth Delattre: Intégrer, exclure ou la genèse d'une œuvre : Troubles de J. G. Farrell, in Irlande : Inclusion, exclusion, publié sous la direction de Françoise Canon-Roger, Presses Universitaires de Reims, 2003, pp. 65-80.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://facstaff.unca.edu/moseley/faber.html
 2. a b http://www.imdb.com/title/tt0293963/
 3. http://www.englishpen.org/usr/downloads/Events/Library%20of%20Recordings.pdf#search=%22John%20Spurling%2C%20Margaret%20Drabble%2C%20Malcolm%20Dean%22

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]