Přeskočit na obsah

Ben Okri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ben Okri
Ben Okri (31. ledna 2024)
Ben Okri (31. ledna 2024)
Narození15. března 1959 (65 let)
Kontagora
Povoláníspisovatel, novinář, romanopisec, autor a básník
Alma materUniversity of Essex
Tématamúzické umění
Významná dílaBen Okri
Starbook
Songs of Enchantment
Every Leaf a Hallelujah
OceněníMan Bookerova cena (1991)
společník Královské literární společnosti
důstojník Řádu britského impéria
Knight Bachelor
VlivyFrancis Bacon
William Blake
Samuel Taylor Coleridge
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ben Okri, OBE (* 15. března 1959 Minna) je nigerijský spisovatel. Jeho tvorba bývá řazena k postkoloniální literatuře: podává kritický obraz současné africké reality (etnické násilí, korupce, represe vůči opozici, sociální nespravedlnost), přičemž se styl vyprávění inspiruje tradiční mytologií i autory magického realismu.[1] Vydal dvanáct románů, sbírky poezie An African Elegy a Mental Fight a esejistickou knihu A Time for New Dreams.

Jeho otec pocházel z kmene Urhobo, matka byla národnosti Igbo. Od dvou do šesti let žil Ben s rodinou v Anglii, pak se vrátili do Nigérie, kde jeho otec provozoval právnickou praxi. Okri nesměl v Nigérii studovat kvůli svým protivládním novinovým článkům, odešel proto v roce 1978 do Anglie, kde navštěvoval kursy literární historie na University of Essex. Původně dostával státní stipendium, které však později nigerijská vláda zastavila a Okri musel žít jako bezdomovec.[2] Po ukončení školy působil v redakci BBC World Service a časopisu West Africa, roku 1980 vydal první knihu Flowers and Shadows, za povídkovou knihu Incidents at the Shrine obdržel v roce 1987 literární cenu Commonwealth Foundation. Jeho nejúspěšnější román Hladová cesta obdržel roku 1991 Man Bookerovu cenu a roku 1994 italské ocenění Premio Grinzane Cavour. V roce 2001 mu byl udělen Řád britského impéria, má čestný doktorát University of Exeter a SOAS, University of London, je členem Královské literární společnosti a Mezinárodního PEN klubu.

V roce 2014 dostala jeho kniha The Age of Magic anticenu Bad Sex in Fiction Award.[3]

Knihy v češtině[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Recenze Petra Fantyse v MF Dnes, 24. 1. 2001. www.knihy.kvalitne.cz [online]. [cit. 2017-04-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-04-19. 
  2. Interview: Ben Okri - Booker prize-winning novelist and poet. The Scotsman, 5. 3. 2010
  3. Bad Sex in Fiction: Ben Okri scoops 2014 prize. BBC, 3. 12. 2014

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]