Organizace nezastoupených států a národů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Organizace nezastoupených států a národů
UNPO.svg
Vlajka UNPO
Vlajka UNPO
Členové Organizace nezastoupených států a národů
Členové Organizace nezastoupených států a národů
ZkratkaUNPO
TypMezivládní organizace
Účelochrana nezastoupených národů
SídloNizozemsko Haag
USA Washington
Estonsko Tartu
Působnostcelosvětově
Předseda organizaceKarel Habsbursko-Lotrinský
Tržby232 434 € (2020)
OceněníPetra-Kelly-Preis (1998)
Oficiální webunpo.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Organizace nezastoupených států a národů (anglicky Unrepresented Nations and Peoples Organization; UNPO) je demokratická mezinárodní organizace, jejímž cílem je ochrana lidských a kulturních práv členů, ochrana jejich životního prostředí a hledání nenásilných řešení konfliktů, se kterými se členové setkávají. Členství v organizaci umožňuje působení členů na mezinárodní úrovni. Zabývá se ochranou domorodých lidí, okupovaných národů a závislých států či teritorií. Předsedou organizace je od roku 2002 Karel Habsbursko-Lotrinský.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Znak UNPO

Jednotlivé členské entity organizace rozdílné snahy a cíle, jedno mají společné – nejsou zastoupeni na poli mezinárodních vztahů, nemají zástupce ve významných mezinárodních organizacích (např. OSN) nebo jejich nezávislost není mezinárodně uznána. Důsledkem toho je jejich možnost podílet se na řešení významných problému světa, hlavně ochrana lidských práv, velmi omezena.

Organizace funguje na základě pěti základních principů: Nenásilí, lidská práva, sebeurčení a demokracie, ochrana životního prostředí, tolerance.

Poznámka: I když se ve zkratce vyskytuje „UN“, organizace nemá žádnou spojitost s Organizací spojených národů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Organizace vznikla 11. února 1991 a jejím hlavním sídlem je nizozemský Haag. Pro západní polokouli je centrem Washington, opačnou část světa zastupuje estonské Tartu.

Mezi 16 zakládajících členů patřily např.: Arménie, Krymští Tataři, Tatarstán, Estonsko, Gruzie, Kurdové, Tibet, Východní Turkestán, Východní Timor, Západní Papua ad.

Do roku 1998 jsou členy např.: Abcházie, Aceh, Baškirsko, Pygmejové ve Rwandě, Cabinda, Čečensko-Ičkerie, Gagauzsko, Ingušsko, Havajské ostrovy, Karenniové/Kajah (Barma), Kosovští Albánci, Mapučové (Chile), Monové (Barma), Nágaland (Indie), Republika Jižní Moluky, Zanzibar a další. Podporujícími členy zůstávají i státy, které získaly nezávislost, tj. Arménie, Východní Timor, Estonsko, Palau, Gruzie a Lotyšsko. V organizace se sdružuje 47 [1] současných a 6 dřívějších členů.

Mimo tuto organizaci stojí ohrožené domorodé (kmenové) obyvatelstvo, které si doposud zachovává svůj tradiční způsob života děděný po staletí pouze v odlehlých a těžko přístupných částech světa. Dodnes jsou tyto zbytky ohroženy vyhynutím. Celkem jde asi o 180 milionů osob, převážně o národností menšiny v Číně (70 miliónů), tradiční kmeny v Indii (50 milionů), sibiřské národy (30 milionů) a Latinskoamerické Indiány (26 milionů), v Evropě lze jmenovat asi 60 000 skandinávských Laponců.

Seznam členů UNPO[editovat | editovat zdroj]

Amerika

Afrika

Asie

Evropa

Austrálie a Oceánie

Bývalí členové[editovat | editovat zdroj]

  1. Arménie
  2. Estonsko
  3. Gruzie
  4. Lotyšsko
  5. Palau
  6. Východní Timor

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Unrepresented Nations and Peoples Organization na anglické Wikipedii.

  1. http://unpo.org/members.php
  2. Území na jihu Albánie.
  3. Ka Lahui Hawai'i je havajský název; pravděpodobně se tak označují Havajci v souvislosti s národnostní identitou.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]