Berbeři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rozšíření berberských jazyků v severní Africe dnes

Berbeři (Berber: ⵉⵎⴰⵣⵉⵖⵏ Imaziɣen, j.č.: ⴰⵎⴰⵣⵉⵖ Amaziɣ/Amazigh) je souhrnné označení pro africké národy v severní Africe. Jejich předkové obývali souvislý pás území od Kanárských ostrovů přes Maroko až k údolí Nilu v Egyptě. Už ve starověku vybudovali transsaharský obchodní systém, který se opíral o karavanní cesty, ksary a kasby. V 7. století vlivem arabské migrace a v 11. století po vpádu beduínů byli zatlačeni do hornatého vnitrozemí a saharských oáz.

Berbeři dnes žijí především v Maroku, Alžírsku, Tunisku, Mali a Nigeru; malé berberské enklávy jsou také v Libyi a Egyptě (oáza Síva).

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Berber z Maroka

Mají světle snědou až tmavě žlutou kůži, sešikmené oči a dlouhé, černé vlasy. Vzhledem k životu v poušti mají Berbeři husté řasy pro ochranu před písečnou bouří. Kupodivu jim ve stáří vlasy nešednou, ale vypadávají z pouštním sluncem vysušené pokožky.[zdroj?] Od ostatních Berberů se liší Tuaregové, jejichž vzhled a barva kůže se liší podle oblastí, v nichž žijí. Na severu mají většinou světlou pleť a evropské rysy, na jihu je barva jejich pleti tmavší, někde jejich vzhled dokonce splývá s místním černošským etnikem.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Vesnice Berberů v pohoří Atlas v Maroku

Žijí v pouštních oázách v plátěných přístřešcích.

Živí se chovem koní a velbloudů. Pěstují palmy datlové, protože jsou odolné vůči velkému kolísání teplot. Plody se používají jako krmivo, ze šťávy z výhonků se vyrábí palmové víno, ze zkvašených datlí pálenka.

Chov koní[editovat | editovat zdroj]

Chovají koně s letitou tradicí a postupným šlechtěním se jejich vzhled trochu změnil, oproti klasickým druhům.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]