Přeskočit na obsah

Oáza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Oáza (rozcestník).
Oáza v libyjské části Sahary

Oáza je označení pro izolovanou oblast vegetace v poušti. Jako antarktické oázy jsou označována místa v Antarktidě, která nejsou pokrytá ledovcem a může zde růst polární vegetace.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo oáza (starořecky: ὄασις "óasis") užívali Egypťané a poté i Hérodotos pro oblasti vegetace v Libyjské poušti západně od Nilu.

Vznik a rostlinstvo[editovat | editovat zdroj]

Oáza Timimoun, Alžírsko

Oázy vznikají v kotlinách a sníženinách, kde bývají dostatečné zdroje podzemních vod. Tyto zdroje zde vyvěrají jako prameny a vytvářejí tzv. guelty nebo jsou čerpány z artéských studní. V okolí vodních zdrojů roste vegetace, k nejčastějším rostlinným druhům zde patří například datlové palmy, fíkovníky, olivovníky nebo tamaryšky. Ve větších oázách se pěstují i běžné zemědělské plodiny – nejčastěji obilniny, proso nebo vinná réva.

Historie a význam[editovat | editovat zdroj]

Oázy v Severní Africe a Asii byly obydleny již v prehistorických dobách a byly vždy centry lidského osídlení v pouštních oblastech. Pro panovníky okolních říší a států sloužily jako důležité opěrné a strategické body, pro obchodníky to byly důležité zastávky, křižovatky cest a nezbytná napajedla karavan.

Významné oázy[editovat | editovat zdroj]

Jezero Jüe-ja-čchüan poblíž oázy Tun-chuang v severní Číně

Mezi nejvýznamnější oázy patří například:

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]