Liwa (oáza)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Liwa
Falaj nacházející se v Qasr Al Sarab, oáza Liwa.
Falaj nacházející se v Qasr Al Sarab, oáza Liwa.
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška196 m n. m.
Časové pásmo+4 UTC
StátSpojené arabské emirátySpojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty
Liwa
Liwa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha Liwy ve Spojených arabských emirátech
Na satelitním snímku lze pozorovat pás oáz na severu a také písčité duny Rub al-Chálí. Hranice se Saúdskou Arábií je vyznačena jako červená čára. Na severu jsou vidět zavlažované oblasti podél dálnice vedoucí na pobřeží Perského zálivu.
Písčité duny v Liwě

Oáza Liwa (arabsky وَاحَـة لِـيْـوَ‎, Wāḥḥat Līwā) je velká oáza v západní části emirátu Abu Zabí ve Spojených arabských emirátech.[1] Je to největší oáza v celých Spojených arabských emirátech.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Oáza Liwa se nachází asi 97,6 km jižně od pobřeží Perského zálivu a 150 km jihozápadně od města Abú Zabí, na severním okraji pouště Rub al-Chálí. Nachází se na souřadnicích 23° 08′ severní šířky 53° 46′ východní délky a táhne se asi 100 km východo-západně podél oblouku zakřiveného na sever. Skládá se asi z 50 vesnic. Geografickým a ekonomickým centrem oázy je Muzayri`, kde se silnice z Abú Zabí napojuje na oázu a poté pokračuje na východ (65 km do nejvýchodnější vesnice Mahdar Bin `Usayyan) a na západ (45 km do nejzápadnější vesnice Aradah). Podle sčítání lidu v roce 2005 zde bydlelo 20 196 obyvatel.[1] Dřívější odhady (posuzované ze satelitních snímků), odhadovaly populaci na 50 000 až 150 000 obyvatel.[3] Oáza Liwa je nejjižnější sídlo emirátu Abú Zabí ve Spojených arabských emirátů. Jižní hranice Spojených arabských emirátů se Saúdskou Arábií, která se nachází 16 a 35 km od Oázy, je úsečkou v poušti Rub al-Chálí, která je do značné míry neobydlená. Mahdar Bin `Usayyan je nejjižnější vesnicí Spojených arabských emirátů a také nejvýchodnější vesnice oázy. 10 km jižně od hranice Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie a 40 km jižně od východní části oázy se nachází saúdské ropné pole Shaybah. Oáza Liwa a Shaybah však nejsou propojeny žádnou silnicí ani hraničním přechodem. Moderní, víceproudá dálnice spojuje oázovou oblast s hlavním městem Abú Zabí.

Vesnice[editovat | editovat zdroj]

Databáze geografických názvů United States Geological Survey (USGS) uvádí 39 osídlených vesnic v oblasti oázy, která jsou v následující tabulce uvedena od západu na východ.[4]

Datlovníky v Liwě
Vesnice Arabsky
`Aradah عرادة
Milqatah ملقطة
Al-`Idd العيد
Al-Mariyah al-Gharbiyah المارية الغربية
Humar حمار
Khannur خنور
Hamarur حمرور
Taraq طرق
Mujib مجيب
Kayyah كية
Zuwayhir ظويهر
Wafd وفد
Umm al Qurayn أم القرين
Qutuf قطوف
Al-Atir العاطر
Al-Mariyah المارية
Dhafeer ظفير
Jayf جيف
Muzayri مظيري
Nafir نافر
Huwaylah حويلة
Qurmidah قرمدة
Hafif هفيف \ حفيف
`Attab عتاب
Shah شاه
Huwaytayn حويطين
Sabkhah سبخة
Al-Hadhi الهذي
Tharwaniyah ثروانية
Al Mashrub المشرب
An-Nashshash النشاش
Dahin داهن
Wadhil واظل
Mawsil موصل
Al-Khis الخيس
Quwaysah قويسة
Hamim حميم
Jurayrah جريرة
Mahdar Bin `Usayyan مهدر بن عصيان

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Silnice v Liwě

Důležitým tradičním odvětvím ekonomiky Liwy je pěstování datlovníků. Je zde široce rozšířené používání kapkové závlahy a skleníků. Zájem o turismus se zde navyšuje. Je zde také několik hotelů, například Liwa Hotel v Muzayri`, Tilal Liwa Hotel a Liwa Rest House provozovaný vládou Abú Zabí a letoviskem Qasr Al Sarab.[5]

Duna Moreeb se nachází jižně od Muzayri` a je vysoká zhruba 300 metrů. Jedná se o jednu z největších dun na světě. Každoročně láká místní obyvatele i turisty ze zahraničí na festival v Liwě, kteří zde mohou vidět terénní závody i závody velbloudů.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Liwa Oasis na anglické Wikipedii.

  1. a b The Report: Abu Dhabi 2010. [s.l.]: Oxford Business Group 245 s. Dostupné online. ISBN 9781907065217. (anglicky) 
  2. Abu Dhabí (Co navštívit a vidět v Abu Dhabí - průvodce po Abu Dhabí) - Cesty po světě. www.cestyposvete.cz [online]. [cit. 2019-11-04]. Dostupné online. 
  3. Liwa Oasis - LookLex Encyclopaedia. lexicorient.com [online]. [cit. 2019-11-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-02-02. 
  4. GNS: Country Files. web.archive.org [online]. 2012-07-09 [cit. 2019-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-07-09. 
  5. Qasr Al Sarab Abu Dhabi. Qasr Al Sarab Abu Dhabi [online]. [cit. 2019-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Liwa International Festival / Moreeb Dune. visitabudhabi.ae [online]. [cit. 2019-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]