Skleník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skleník s amazonskou květenou, Sankt Petěrburg
Skleník v Saint Paul, Minnesota (USA)

Skleník je stavba sloužící pro pěstování rostlin, které vyžadují specifické klimatické podmínky (především vyšší teplotu než má okolí a vlhkost vzduchu). Tvoří jej nosná konstrukce opatřená průhlednými deskami (nejčastěji sklo případně plast - dutinkový polykarbonát); často jsou upevněny v okenních rámech z důvodu možnosti větrání. Vnitřek skleníku se ohřívá působením slunečního záření, které prochází pláštěm skleníku, ten naopak znemožňuje tepelné ztráty (skleníkový efekt). V drsnějších klimatických oblastech bývají skleníky opatřeny vytápěním pro udržení vyšší teploty v zimních měsících.

Skleníky nemusejí být skleněné celé. Důležité je především prosklení z jihu (v případě severní polokoule); naopak ze severu (v případě severní polokoule) nemá prosklení význam. Skleníky jsou proto budovány i jako přístavby u domů, řídčeji mohou stát i samostatně s jednou či dvěma stěnami zděnými - neprůhlednými.

Aby se interiér skleníků nepřehříval, bývají skleníky vybaveny jednak větráním (mnohdy automatickým) a krom toho také částečným zastíněním střechy či jiných exponovaných ploch, např. zavápněním skel či jinou formou.

Skleníky mají obvykle hliněnou zem (záhony pro větší rostliny), ale některé skleníky, např. skleníky určené pro pikýrování, pro růst sadby či jiné specializované skleníky mají pevnou podlahu a pracovní stoly. Skleníky mohou být vybaveny i policemi a regály.[1]

Světové skleníky[editovat | editovat zdroj]

  • Skleník královského zámku ve Versailles (založen po roce 1684)
  • Skleník s amazonskými rostlinami v botanické zahradě v Sankt Petěrburgu (založeno roku 1714)
  • Glaspalast ve staré botanické zahradě v Mnichově, založen roku 1854
  • Podobu gigantického skleníku měly nezachované Křišťálové paláce, zbudované pro světové průmyslové výstavy v Londýně (1851) a v New Yorku (1853).

Speciální skleníky

K největším ve střední Evropě patří čtyři rekonstruované skleníky v areálu saského zámku Pillnitz na Labi v blízkosti Drážďan.

České skleníky[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dochované skleníky

Největší skleníky

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETER., Himmelhuber,. Skleníky a pařeniště. 1. vyd. vyd. Praha: Grada 96 s. s. ISBN 8024706199, ISBN 9788024706191. OCLC 53262748 
  2. https://www.zamek-lednice.com/cs/fotogalerie/5124-sklenik

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]