United States Geological Survey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
United States Geological Survey
USGS logo green.svg
Usgs-headquarters.jpeg
Mottoscience for a changing world
Vznik1879
SídloReston, Spojené státy americké
Souřadnice
Mateřská organizaceMinisterstvo vnitra Spojených států amerických
Oficiální webwww.usgs.gov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.
Znak USGS
Hlavní sídlo USGS v Restonu (Virginie)

United States Geological Survey (USGS) je americká vědeckovýzkumná vládní agentura. Je součástí struktur Ministerstva vnitra. Pracovníci agentury zkoumají geografii, USA, přírodní zdroje a přírodní katastrofy.

USGS se zabývá čtyřmi vědeckými disciplínami: biologií, geografií, geologií a hydrologií.[1] Zaměstnává téměř 9000 lidí (8670 v roce 2009), její sídlo je v Restonu ve Virginii. Rozpočet služby v roce 2006 byl 971 milionů dolarů, v roce 2010 už 1,1 miliardy dolarů. Rozpočet ve fiskálním roce 2013 činil 1,103 miliardy dolarů.[2] Na výzkum v oblasti klimatických změn bylo určeno 153,7 milionů dolarů, pro výzkum georizik 144,8 milionů, 44 milionů do oblasti energetické transformace a 209,8 milionů dolarů pro průzkum vodních zdrojů.

Další hlavní úřadovny jsou v Lakewoodu v Coloradu (Denver Federal Center) a Menlo Parku v Kalifornii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

USGS byla založena dekretem kongresu 3. března 1879 jako nezávislá výzkumná organizace. Zpočátku byla pověřena členěním a průzkumem rozsáhlých území, výzkumem geologické stavby a vyhledáváním ložisek nerostných surovin rychle se rozvíjejícího státu. Tyto úkoly byly dány potřebou soupisu nových území a pozemků, které byly přičleněny k USA po koupi Louisiany v roce 1803 a mexicko-americké válce v roce 1848. Založením geologické služby zároveň došlo k ukončení Haydenova, Powellova a Wheelerova průzkumu od 30. června 1879. V průběhu činnosti byly od organizace odděleny některé složky: Úřad pro rekultivaci půd (1902), Báňský úřad (1910), Federální komise pro energii (1920). V období první světové války a po ní se organizace zapojila do vyhledávání a hodnocení nerostných surovin v USA i zahraničí. V průběhu tohoto období se projevil i nedostatek energetických surovin ale i topografických a geologických map, které do té doby pokrývaly pouze 60 % území země. Následný program mapování a vyhledávání surovin umožnil, že do roku 1932 byl tento problém vyřešen.[3]

Od roku 1962 se také podílí na dálkovém výzkumu a pořizování map Země, Měsíce a jiných vesmírných těles. Spolupracuje například s NASA, Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA)

Ředitelé USGS[editovat | editovat zdroj]

Velký vliv na kvalitu a výkon USGS měly výrazné osobnosti jejích ředitelů. Od vzniku geologickou službu řídili:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.usgs.gov Archivováno 6. 9. 2010 na Wayback Machine Science Areas.
  2. USGS Facts Archivováno 1. 12. 2012 na Wayback Machine, (anglicky), 13. 12. 2012.
  3. Konečný, S., 1994, Geologická služba USA - zameranie a stručný prehľad činnosti. Mineralia Slovaca, 26, 3, Geovestník, s. Geo 3-4

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní portály USGS