Atacama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Solná pláň v poušti Atacama
Hory v poušti
Související informace naleznete také v článku Chilské kaktusy.

Atacama, zvaná také Puna de Atacama, je nejsušší poušť na Zemi, která se nachází v Jižní Americe. Poušť se táhne na 1 000 km okolo Pacifiku od jižní hranice horského státu Peru až do severních oblastí Chile. Místy zasahuje až 100 km do vnitrozemí až na úpatí Západních Kordiller a dosahuje nadmořské výšky 5000 m. Je udáváno, že v jejím středu se nachází oblasti, kde podle měření neprší po stovky až tisíce let (někteří autoři uvádějí, že neprší nikdy, ale slovo nikdy je příliš nekompromisní, prší zde velmi zřídka).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

V oblasti Atacama žije okolo 1 milionu lidí. Důvodem je obrovské množství nerostných surovin, které bylo na poušti nalezeno. Obrovská naleziště železné a měděné rudy se stala významným artiklem této nehostinné oblasti, ale také zkázou pro městečko Chuquicamata, které je postupně likvidováno těžbou. Mezi další důležité nerostné bohatství patří největší naleziště dusičnanu sodného (minerál nitronatrit neboli chilský ledek) na světě. O jeho vlastnictví se vedla i pacifická válka. V dobách největší těžby pokrývala produkce z Atacamy až 4/5 světové spotřeby.

Atacama je typická náhlými teplotními výkyvy, které se v letním období pohybují od 0 °C v noci až po 50 °C přes den. Velký teplotní gradient urychluje intenzivní erozní činnost hornin. Vlhké větry, které zásobují východní část Jižní Ameriky, nejsou schopny překonat morfologickou hráz tvořenou Andami, vláha sem není transportována ani z oblastí východního Pacifiku, jelikož v okolí Jižní Ameriky proudí studený Peruánský oceánský proud a vlivem síly zemské rotace se již tak řídká mračna stáčí zpět nad oceán a nikoliv nad pevninu. Srážkový úhrn je průměrně 1mm za rok.

Atacama i přes tyto extrémy má co nabídnout, a to v podobě Národní rezervace Los Flamencos, Valle de la Luna či gejzíru El Tito, který je nejvýše položeným gejzírem na světě.

Vědecké využití[editovat | editovat zdroj]

V poušti se nachází Evropská jižní observatoř (ESO), protože tato oblast se těší největšímu počtu bezoblačných dní a je daleko od lidských sídel, takže nic neruší pozorování noční oblohy. V oblasti vznikl největší astronomický přístroj současnosti – ALMA. Díky přírodním podmínkám a charakteru povrchu využívá oblast také NASA k testům zařízení pro budoucí mise na Mars.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]