Observatoř Paranal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Otáčivé budovy s dalekohledy VLT o průměru 8,2 m

Observatoř Paranal je pozorovacím stanovištěm Evropské jižní observatoře (ESO)Chile. Nachází se na vrcholu hory Cerro Paranal (dříve Paranal Hill) vysoké 2635 m v severní části země. Je situována asi 120 km jižně od města Antofagasta (asi 1 tisíc km od hlavního města Santiaga de Chile) a 12 km od pobřeží Tichého oceánu, zeměpisné souřadnice jsou 24° 40' j. z. š a 70° 25' z. z. d.

Na horu Paranal, nacházející se v poušti Atacama padla volba hlavně pro její odlehlost od zdrojů světelného znečištění a pro vynikající atmosférické podmínky, minimum vlhka a prachu v ovzduší a také pro předpokládanou stabilitu horského masívu.

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Vědecký potenciál observatoře je značný, hlavně díky zařízením, která byla vyvinuta a instalována v poslední době.

  • 2,6 m optický dalekohled s aktivní optikou v oblasti viditelného spektra VLT Survey Telescope (VST), je spřažen s kamerou 268 megapixelů. Zkušební provoz se předpokládá v roce 2011.
  • 4,1 m optický dalekohled v oblasti viditelného i infračerveného spektra Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy (VISTA), který byl navržen pro studium velké plochy oblohy, je umístěn na vrcholku sousední hory. Může být spřažen s kamerou se 67 megapixely. Byl uveden do zkušebního provozu v roce 2010. Oba dva přístroje jsou zhotoveny pro fotografování velkých ploch oblohy.
  • Interferometr Very large telescope (VLT) nebo Very large telescope interferometr (VLTI) je tvořen čtyřmi hlavními dalekohledy se zrcadly o průměru 8,2 m a třemi dalekohledy o průměru 1,8 m umístěnými na umělé plošině hory Paranal. Hlavní dalekohledy jsou stabilní, pomocné jsou přemístitelné po kolejnicích.[1] Mohou pracovat ve skupinách po dvou, třech nebo všechny najednou a dosáhnout tak viditelnost neuvěřitelně malých detailů. Jako příklad je uváděno rozlišení obou světel automobilu na vzdálenost Země – Měsíc. Při použití všech dalekohledů je výsledek obdobný jako při průměru zrcadla 16 m. Interferometr je určen pro studium úzkého výřezu oblohy.

Hlavní dalekohledy o průměru 8,2 m jsou umístěny v kompaktních, tepelně řízených budovách, které se otáčejí synchronně s dalekohledy. Tak jsou minimalizovány jakékoliv nepříznivé účinky na činnost zařízení. Původní názvy těchto velkých dalekohledů UT1 až UT4 byly změněny na Antu (Slunce), Kueyen (Měsíc), Melipal (Jižní kříž) a Jepun (Večernice) v jazyce mapuche, řeči místního indiánského národa.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Observatoř Paranal se nachází v pustém a odlehlém místě, kde není k dispozici ani voda. Ta se musí dovážet, stejně jako nafta do dieselagregátu pro výrobu elektřiny, několikráte týdně cisternami z velké dálky. Hlavní dominantou observatoře, odevšad viditelnou, jsou 4 hlavní dalekohledy (VLT). Budova pro ubytování personálu a pro celé technické zázemí je naopak zanořena do terénu a je téměř přehlédnutelná. V observatoři je zaměstnáno okolo 200 lidí, asi 60 pracuje ve vědeckém provozu, 60 v technickém a zbytek ve službách (ostraha, stravování, údržba).

Technici a vědci sem přijíždějí na týdenní turnusy, na denní nebo noční směny. Vědci se podle smlouvy věnují po určitou dobu svému vlastnímu výzkumu a po zbytek času jiným, společným projektům. Podle kritérií vyvinutých na hodnocení efektivity vědecké práce je zdejší observatoř nejproduktivnější na světě. Očekává se, že množství překvapujících výsledků ještě přibude.[2][3][4][5][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLECZEK, Josip. Velká encyklopedie vesmíru. Praha : Academia, 2002. ISBN 80-200-0906-X. S. 541-542.  
  2. European Southern Observatory: Paranal [online]. European Southern Observatory, Garching u Mnichova, DE, [cit. 2011-01-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Evropská jižní observatoř: Paranal [online]. Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov, [cit. 2011-01-18]. Dostupné online. (česky) 
  4. The internet encyclopedia of science: Paranal [online]. David Darling, GB, [cit. 2011-01-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Hvězdárna Valašské Meziříčí: Paranal [online]. Hvězdárna Valašské Meziříčí, [cit. 2011-01-18]. Dostupné online. (česky) 
  6. Česká astronomická společnost: Paranal- továrna na vědu [online]. Česká astronomická společnost, [cit. 2011-01-18]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Observatoř Paranal ve Wikimedia Commons