Portál:Astronomie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, HledáníProjekt-astronomie-logo.svg
Projekt-astronomie-logo.svg
Astronomický portál

e

Nuvola apps kpdf2.png

Článek měsíce

Jedna z antén projektu ALMA

Radioastronomie

Radioastronomie je odvětví astronomie zabývající se studiem kosmických těles prostřednictvím rádiových vln emitovaných fyzikálními procesy ve vesmíru. Rádiové vlny jsou delší než světelné, proto je k zachycení dobrého signálu nutno použít velmi velké antény nebo soustavy antén pracujících společně. Většina radioteleskopů používá parabolickou anténu na odraz vln do přijímače, který detekuje a zesiluje signál na použitelná data.

První z největších soustav radioteleskopů byla Very Large Array (dokončena roku 1980) v Novém MexikuUSA, která obsahuje 27 nezávislých antén o průměru paraboly 25 m, které mohou být vzdáleny až 4 km. Nejrozsáhlejší je Very Long Baseline Array (1993), která zahrnuje 10 obdobně velkých antén rozmístěných od Havaje po Americké Panenské ostrovyKaribiku. Nejvzdálenější antény jsou od sebe vzdáleny 8611 km. Nejnovějším a největším je ALMA – Atacama Large Millimeter Array (2013) v severní Chile. Obsahuje 66 radioteleskopů o průměru 12 m, které mohou být vzdáleny až 16 km.

Za jednoho ze zaklatelů radioastronomie je považován Karl Jansky, americký radioinženýr českého původu, který v roce 1931 hledal příčiny praskání, které narušovalo transatlantické telefonní hovory, a při tom objevil rádiové vlny vycházející z centra Mléčné dráhy.


Zajímá mě více...

e

Question.svg

Zajímavosti

Víte, že

Odrazné plochy radioteleskopu RATAN-600

planetka 6Q0B44E, která byla objevena v roce 2006 a byla klasifikována jako souputník Země, je pravděpodobně velkým kusem vesmírného smetí?

… evropský časopis Astronomy and Astrophysics vznikl postupným slučováním národních astronomických časopisů, mezi kterým byl v roce 1992 i československý Bulletin of the Astronomical Institutes of Czechoslovakia?

Česká astronomická společnost byla založena o rok dříve, než vzniklo Československo?

… největším radioteleskopem na světě není populární Arecibo v Portoriku, ale téměř dvakrát větší ruský RATAN-600, který však má odrazné plochy umístěny pouze na svém obvodu?

… protesty domorodých obyvatel posunuly předpokládané dokončení Třicetimetrového dalekohledu o pět let na rok 2028?

e

News subscribe.png

Historické události měsíce

e

Wikify.svg

Chybějící důležité články

Články, které by bylo vhodné vytvořit: Luboš BrátEpsilon Indi BBGravitační přitažlivostPrůchod perihelemStřední denní pohybDavid VokrouhlickýJindřich ZemanC/1996 B2 (Hyakutake)AstrografSeznam největších dalekohledů světaHobby–Eberly TelescopeSubaru (dalekohled)Southern African Large TelescopeLarge Binocular TelescopeSubmilimetrová astronomiePolární jetRoss 128Luytenova hvězdaGalaktický rovníkAsteroidy typu CAsteroidy typu SAsteroidy typu MApollo (planetka)Hvězdy populace IHvězdy populace IINGC 2346NGC 6751NGC 6369NGC 6210NGC 3918NGC 5189NGC 5307NGC 6565Lokální bublina

e

KStars icon oxygen hicolor.svg

Vybraný obrázek

Callisto.jpg
Callisto je měsíc Jupiteru. Náleží k tzv. galileovským měsícům, neboť jej objevil Galileo Galilei již na počátku 17. století. Jde o třetí největší měsíc ve sluneční soustavě a s průměrem 4 820 km o objekt velikosti srovnatelné s Merkurem.

e

Nuvola apps klipper.png

Témata

astronomie

gama-astronomie · rentgentová · gravitační · ultrafialová · optická · infračervená · mikrovlnná · radioastronomie · neutrinová

hvězdná astronomie

souhvězdí · hvězda · Hertzsprungův-Russellův diagram · pulsar · černá díra

galaktická astronomie

galaxie · mlhovina · hvězdokupa · mezihvězdné prostředí · Hubbleova klasifikace galaxií · Galaxie Mléčná dráha · galaktické jádro

extragalaktická astronomie

Místní skupina galaxií · kupa galaxií · nadkupa galaxií · Místní nadkupa galaxií · galaktická výduť · pozorovatelný vesmír

planetologie

naleznete na Portálu Planetární vědy

kosmonautika

naleznete na Portálu Kosmonautika

ostatní

nebeská mechanika · astrofyzika · kosmologie · hvězdárna · dalekohled · temná hmota · vznik a vývoj vesmíru · Velký třesk

astronomické organizace

Astronomický ústav AV ČR · Česká astronomická společnost · Evropská jižní observatoř · Mezinárodní astronomická unie

Tento článek patří mezi nejlepší v české Wikipedii Nejlepší články:


Tento článek patří mezi dobré v české Wikipedii Dobré články:

e

Crystal Clear kdmconfig-danger.png

O portálu

Na tento portál můžete odkazovat šablonou {{Portály|Astronomie}}, umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi. Vizte tento návod.