Přeskočit na obsah

Hubbleova klasifikace galaxií

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hubbleova klasifikace galaxií: vlevo eliptické (E0-E7) a čočkové (S0), vpravo nahoře spirální (Sa-Sc) a vpravo dole spirální s příčkou (SB)

Hubbleova klasifikace galaxií rozděluje galaxie podle jejich tvaru. Zavedl ji v roce 1925 americký astronom Edwin Hubble. Obvykle se znázorňuje ve vidlicovitém uspořádání (tzv. Hubbleova ladička, viz obrázek), které však vyjadřuje pouze empirickou klasifikaci, nikoli vývojová stádia galaxií. Každý z typů je dále členěn na další podtypy podle tvarů.

Typy galaxií[editovat | editovat zdroj]

Eliptické galaxie[editovat | editovat zdroj]

Eliptická galaxie M60
Související informace naleznete také v článku Eliptická galaxie.

Jsou galaxie ve tvaru elipsoidu (sféroidu). Jejich průmět na oblohu je elipsa nebo kruh. Označují se písmenem E k němuž je připojeno číslo 07 vyjadřující elipticitu galaxie (zploštělost elipsy). Číslo se vypočte z velké (a) a malé osy (b) elipsy podle vzorce 10(a-b)/a. EO je galaxie kruhového tvaru, E7 galaxie s největším zploštěním (galaxie s větší elipticitou nebyly objeveny).

Mezi eliptické galaxie patří například galaxie M110souhvězdí Andromeda nebo galaxie M60 a galaxie M87 – Virgo Aa v souhvězdí Panna.

Spirální galaxie[editovat | editovat zdroj]

Spirální galaxie M31
Související informace naleznete také v článku Spirální galaxie.

Pro tento druh galaxií jsou typická výrazná spirální ramena, která vycházejí z galaktického jádra. Spirální galaxie se označují písmenem S za nímž následuje písmeno a, b nebo c. Tato písmena určují velikost jádra a rozvinutí ramen galaxie:

  • Sa – mohutné jádro s těsně navinutými rameny.
  • Sb – menší jádro s rameny více otevřenými.
  • Sc – málo výrazné jádro s rameny daleko odvinutými.

Typickým představitelem spirální galaxie je například pouhým okem viditelná Velká galaxie v Andromedě (M31) nebo galaxie Větrník (M101).

Spirální galaxie s příčkou[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Spirální galaxie s příčkou.
Spirální galaxie s příčkou M91

Mají tvar podobný spirálním galaxiím ale spirální ramena u nich nevycházejí z galaktického jádra, ale vybíhají z konců galaktické příčky. Označují se písmeny SB a podle otevření ramen se (podobně jako spirální galaxie) dělí na tři podskupiny:

  • SBa – těsně navinutá ramena.
  • SBb – více otevřená ramena.
  • SBc – ramena daleko odvinutá.

Spirální galaxie s příčkou je například galaxie M91souhvězdí Vlasů Bereniky. Mezi tento typ galaxií patří i naše Galaxie.

Čočkové galaxie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Čočková galaxie.
Čočková galaxie M86

Podle Hubbleovy klasifikace tvoří přechodný typ mezi eliptickou a spirální galaxií (nejsou ale vývojovým přechodem těchto typů). Tyto galaxie se podobají spirálním galaxiím s výrazným jádrem a diskem, který však postrádá spirální strukturu. Označují se S0.

K představitelům galaxií v této kategorii patří galaxie M86Panně

Nepravidelné galaxie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Nepravidelná galaxie.
Nepravidelná galaxie M82

Nepravidelné galaxie postrádají výraznou strukturu. Mají sice také jádro, ale mnohem menší než spirální galaxie. Jejich disk má nepravidelnou strukturu i když v něm může být nezřetelná příčka. Označují se písmeny Irr a dělí se na dvě skupiny:

Nepravidelná galaxie je například galaxie Doutník (M82)souhvězdí Velké medvědice.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]