Hubbleova klasifikace galaxií

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hubbleova klasifikace galaxií: vlevo eliptické (E0-E7) a čočkové (S0), vpravo nahoře spirální (Sa-Sc) a vpravo dole spirální s příčkou (SB)

Hubbleova klasifikace galaxií rozděluje galaxie podle jejich tvaru. Zavedl ji v roce 1925 americký astronom Edwin Hubble. Obvykle se znázorňuje ve vidlicovitém uspořádání (tzv. Hubbleova ladička, viz obrázek), které však vyjadřuje pouze empirickou klasifikaci, nikoli vývojová stádia galaxií. Každý z typů je dále členěn na další podtypy podle tvarů.

Typy galaxií[editovat | editovat zdroj]

Eliptické galaxie[editovat | editovat zdroj]

Eliptická galaxie M60
Související informace naleznete také ve článku Eliptická galaxie.

Jsou galaxie ve tvaru elipsoidu (sféroidu). Jejich průmět na oblohu je elipsa nebo kruh. Označují se písmenem E k němuž je připojeno číslo 07 vyjadřující elipticitu galaxie (zploštělost elipsy). Číslo se vypočte z velké (a) a malé osy (b) elipsy podle vzorce 10(a-b)/a. EO je galaxie kruhového tvaru, E7 galaxie s největším zploštěním (galaxie s větší elipticitou nebyly objeveny).

Mezi eliptické galaxie patří například galaxie M110souhvězdí Andromeda nebo galaxie M60 a galaxie M87 – Virgo Aa v souhvězdí Panna.

Spirální galaxie[editovat | editovat zdroj]

Spirální galaxie M31
Související informace naleznete také ve článku Spirální galaxie.

Pro tento druh galaxií jsou typická výrazná spirální ramena, která vycházejí z galaktického jádra. Spirální galaxie se označují písmenem S za nímž následuje písmeno a, b nebo c. Tato písmena určují velikost jádra a rozvinutí ramen galaxie:

  • Sa – mohutné jádro s těsně navinutými rameny.
  • Sb – menší jádro s rameny více otevřenými.
  • Sc – málo výrazné jádro s rameny daleko odvinutými.

Typickým představitelem spirální galaxie je například pouhým okem viditelná Velká galaxie v Andromedě (M31) nebo galaxie Větrník (M101).

Spirální galaxie s příčkou[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Spirální galaxie s příčkou.
Spirální galaxie s příčkou M91

Mají tvar podobný spirálním galaxiím ale spirální ramena u nich nevycházejí z galaktického jádra, ale vybíhají z konců galaktické příčky. Označují se písmeny SB a podle otevření ramen se (podobně jako spirální galaxie) dělí na tři podskupiny:

  • SBa – těsně navinutá ramena.
  • SBb – více otevřená ramena.
  • SBc – ramena daleko odvinutá.

Spirální galaxie s příčkou je například galaxie M91souhvězdí Vlasů Bereniky. Mezi tento typ galaxií patří i naše Galaxie.

Čočkové galaxie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Čočková galaxie.
Čočková galaxie M86

Podle Hubbleovy klasifikace tvoří přechodný typ mezi eliptickou a spirální galaxií (nejsou ale vývojovým přechodem těchto typů). Tyto galaxie se podobají spirálním galaxiím s výrazným jádrem a diskem, který však postrádá spirální strukturu. Označují se S0.

K představitelům galaxií v této kategorii patří galaxie M86Panně

Nepravidelné galaxie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Nepravidelná galaxie.
Nepravidelná galaxie M82

Nepravidelné galaxie postrádají výraznou strukturu. Mají sice také jádro, ale mnohem menší než spirální galaxie. Jejich disk má nepravidelnou strukturu i když v něm může být nezřetelná příčka. Označují se písmeny Irr a dělí se na dvě skupiny:

Nepravidelná galaxie je například galaxie Doutník (M82)souhvězdí Velké medvědice.

Související články[editovat | editovat zdroj]