Souhvězdí Holubice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Souhvězdí Holubice
Columba constellation map.png
Latinský název Columba
Latinský genitiv Columbae
Latinská zkratka Col
Rektascenze 6 h
Deklinace -35°
Rozloha 270 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce +45° až -90°
Nejlepší pozorovatelnost v ČR Únor
Počet hvězd jasnějších než 3m 1
Nejjasnější hvězda Phact (α Col) (2,6m)
Sousední souhvězdí Zajíc
Rydlo
Malíř
Lodní záď
Velký pes

Holubice je jedno z 88 souhvězdí moderní astronomie, leží na jižní obloze mezi souhvězdími Zajíce, Velkého psa, Lodní zádě, Malíře a Rydla. Souhvězdí vytvořil v roce 1679 holandský astronom Petrus Plancius. Předtím byla Holubice součástí souhvězdí Velkého psa.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tvůrci a období, kdy souhvězdí vzniklo, se předpokládá, že má znázorňovat biblický příběh o Noemovi a potopě světa. Noe tehdy ze své archy vyslal holubici, aby našla kousek suché země. Holubice se nakonec skutečně vrátila nesouc olivovou ratolest v zobáčku.

Podle jiné teorie by mohlo souhvězdí představovat holubici, kterou podle řecké mytologie vypustili námořníci ze své lodě Argó, aby prolétla mezi pohyblivými skalami Symplégadami v Bosporu. Díky tomu loď stihla proplout do Černého moře a Iásón s argonauty dopluli do Kolchidy pro zlaté rouno.

Hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Hvězda Jméno Hvězdná velikost
α Col Phact 2,6m
β Col Wezn 3,12m

Alfa Columbae, nejjasnější hvězda souhvězdí, u nás vystupuje nanejvýš asi 6° nad jižní obzor (večer koncem ledna a začátkem února). Má jméno Phact a jedná se o dvojhvězdu. Beta Columbae neboli Wezn je druhá ze dvou jasnějších hvězd souhvězdí. Mí Columbae je rychle se pohybující hvězda, pravděpodobně vymrštěná z Velké mlhoviny v Orionu před 2,5 miliony let. Astronomové předpokládají, že kdysi tvořila dvojhvězdný systém s AE Aurigae v souhvězdí Vozky, která se od oblasti Oriona vzdaluje opačným směrem. Dvojice se rozpadla vlivem blízkého přechodu okolo jiné hvězdy.

Objekty hlubokého vesmíru[editovat | editovat zdroj]

V malém souhvězdí ležícím mimo Mléčnou dráhu není mnoho zajímavých objektů. NGC 1851 je nenápadná kulová hvězdokupa. Nejjasnější galaxie v souhvězdí je NGC 1808 s celkovou magnitudou okolo 10, ale je nevýrazná.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Holubici můžeme identifikovat jako pokřivenou linii hvězd jižně od Zajíce. Na této linii se nacházejí idvě nejjasnější hvězdou souhvězdí, alfa a beta. Hranici souhvězdí tvoří polygon šesti stran. Na jihu sousedí se souhvězdími Malíře a Lodní zádě, jež tvoří i část východní hranice. Na severovýchodě hraničí se souhvězdím Velkého psa, na severu se Zajícem. Západní hranici tvoří nevýrazné souhvězdí Rydla Malá jižní část souhvězdí v našich zeměpisných šířkách už nevychází nad obzor.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo Holubice ve Wikislovníku