Přeskočit na obsah

Souhvězdí Holubice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Souhvězdí Holubice
Souhvězdí Holubice
Souhvězdí Holubice
Latinský názevColumba
Latinský genitivColumbae
Latinská zkratkaCol
Rektascenze5 h 5 m až 6 h 25 m
Deklinace−27,5° až −43°
Rozloha270 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce+45° až −90°
Nejlepší pozorovatelnost v ČRúnor
Počet hvězd jasnějších než 3m1
Nejjasnější hvězdaPhact (α Col) (2,6m)
Sousední souhvězdíZajíc
Rydlo
Malíř
Lodní záď
Velký pes

Holubice je jedno z 88 souhvězdí moderní astronomie, leží na jižní obloze mezi souhvězdími Zajíce, Velkého psa, Lodní zádě, Malíře a Rydla. Souhvězdí vytvořil v roce 1592 nizozemský astronom Petrus Plancius. Předtím byla Holubice součástí souhvězdí Velkého psa.

Vzhledem k tvůrci a období, kdy souhvězdí vzniklo, se předpokládá, že má znázorňovat biblický příběh o Noemovi a potopě světa. Noe tehdy ze své archy vyslal holubici, aby našla kousek suché země. Holubice se nakonec skutečně vrátila nesouc olivovou ratolest v zobáčku.

Podle jiné teorie by mohlo souhvězdí představovat holubici, kterou podle řecké mytologie vypustili námořníci ze své lodě Argó, aby prolétla mezi pohyblivými skalami SymplégadamiBosporu. Díky tomu loď stihla proplout do Černého moře a Iásónargonauty dopluli do Kolchidy pro zlaté rouno.

Hvězda Jméno Hvězdná velikost
α Col Phact 2,6m
β Col Wezn 3,12m

Alfa Columbae, nejjasnější hvězda souhvězdí, v Česku vystupuje nanejvýš asi 6° nad jižní obzor (večer koncem ledna a začátkem února). Má jméno Phact a jedná se o dvojhvězdu. Beta Columbae neboli Wezn je druhá ze dvou jasnějších hvězd souhvězdí.Mí Columbae je rychle se pohybující hvězda, pravděpodobně vymrštěná z Velké mlhoviny v Orionu před 2,5 miliony let. Astronomové předpokládají, že kdysi tvořila dvojhvězdný systém s AE Aurigaesouhvězdí Vozky, která se od oblasti Orionu vzdaluje opačným směrem. Dvojice se rozpadla vlivem blízkého přechodu okolo jiné hvězdy.

Objekty hlubokého vesmíru

[editovat | editovat zdroj]

V malém souhvězdí ležícím mimo Mléčnou dráhu není mnoho zajímavých objektů. NGC 1851 je nenápadná kulová hvězdokupa. Nejjasnější galaxie v souhvězdí je NGC 1808 s celkovou magnitudou okolo 10, ale je nevýrazná.

Holubici můžeme identifikovat jako pokřivenou linii hvězd jižně od Zajíce. Na této linii se nacházejí dvě nejjasnější hvězdy souhvězdí, Alfa a Beta. Hranici souhvězdí tvoří polygon šesti stran. Na jihu sousedí se souhvězdími Malíře a Lodní zádě, jež tvoří i část východní hranice. Na severovýchodě hraničí se souhvězdím Velkého psa, na severu se Zajícem. Západní hranici tvoří nevýrazné souhvězdí Rydla. Malá jižní část souhvězdí v našich zeměpisných šířkách už nevychází nad obzor.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]