Souhvězdí Hadonoše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Souhvězdí Hadonoše
Souhvězdí Hadonoše
Souhvězdí Hadonoše
Latinský název Ophiuchus
Latinský genitiv Ophiuchi
Latinská zkratka Oph
Rektascenze 16 h 0 m až 18 h 45 m
Deklinace +14,5° až -30°
Rozloha 948 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce všude
Nejlepší pozorovatelnost v ČR Červenec
Počet hvězd jasnějších než 3m 5
Nejjasnější hvězda Ras Alhague (α Oph) (2,1m)
Sousední souhvězdí Herkules
Had
Váhy
Štír
Střelec
Orel

Hadonoš (Ophiuchus) je jedním z 88 moderních souhvězdí, patří ale i k 48 souhvězdím uvedených již v Ptolemaiově Almagestu. Leží na nebeském rovníku, proto je alespoň jeho část viditelná ze všech míst na světě. Hadonoš je i jedním ze 13 souhvězdí, kterými prochází ekliptika. Od 29. listopadu do 17. prosince se zde nachází Slunce, souhvězdí Hadonoše je tak de facto 13. znamením zvěrokruhu (podle současného pojetí — podle tradičního toto období připadá souhvězdí Štíra).

Severně od Hadonoše (Ophiuchus) je Herkules (Hercules), jihozápadně Střelec (Sagittarius), jihovýchodně Štír (Scorpius), na východě je Hlava hada (Serpens Caput) a Váhy (Libra), zatímco na západě je Orel (Aquila), Štít (Scutum) a Ocas hada (Serpens cauda). Hlava a Ocas hada, ačkoli spolu nesousedí, tvoří jediné oficiální souhvězdí Had (Serpens).

V tomto souhvězdí se nachází několik z nejbližších hvězd k naší sluneční soustavě. Barnardova hvězda je po třech složkách systému Alfa Centauri nejbližší hvězdou ke Slunci, přičemž se nachází jen necelých 6 světelných let daleko. Pouhým okem ale viditelná není. V Hadonoši se také nacházejí systémy 36 Ophiuchi a 70 Ophiuchi, skládající se z oranžové trpasličí hvězdy podobné Slunci, ale chladnější a slabší, oba méně než 20 světelných let daleko.

V roce 1604 vzplanula v tomto souhvězdí Keplerova supernova, poslední supernova pozorovaná v naší Galaxii. Supernova vzdálená nanejvýš 6 kiloparseků, byla viditelná pouhým okem a v době maximálního jasu zastínila každou hvězdu noční oblohy.

Několik kulových hvězdokup jako M10, M12 a M62 je vidět i triedrem.

Významné hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Hvězda Jméno Hvězdná velikost
α Oph Ras Alhague 2,1m
β Oph Cebalrai 2,77m
δ Oph Yed Prior 2,73m

Objekty v Messierově katalogu[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]