Souhvězdí Chameleona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Souhvězdí Chameleon
Chamaeleon constellation map.png
Latinský název Chamaeleon
Latinský genitiv Chamaeleontis
Latinská zkratka Cha
Rektascenze 11 h
Deklinace -80°
Rozloha 132 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce 0° až -90°
Nejlepší pozorovatelnost v ČR Nepozorovatelné
Počet hvězd jasnějších než 3m 0
Nejjasnější hvězda α Cha (4,05m)
Sousední souhvězdí Moucha
Lodní kýl
Létající ryba
Tabulová hora
Oktant
Rajka

Chameleon je jedno z 88 souhvězdí moderní astronomie, leží na jižní obloze. Zavedli ho holandští mořeplavci Pieter Dirkszoon Keyser a Frederick de Houtman. Johann Bayer ho v roce 1603 zobrazil ve svém atlase Uranometria a pomohl tak k jeho rozšíření.

Hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Nejjasnější hvězda souhvězdí, bezejmenná Alfa Chamaeleontis, patří k nejslabším alfám na obloze. Dosahuje magnitudy 4,06. Má spektrální typ F5 a je od nás vzdálená jen 63,5 světelných let. Její spektrum je opravdu nezvyklé: má vysoké zastoupení lithia i dusíku, což astronomové nedokážou vysvětlit - buď totiž bývá (u mladých hvězd) vysoké zastoupení lithia, nebo (u starých) dusíku.

V tomtéž zorném poli triedru jako alfa Cha se nachází i theta Cha, díky čemuž působí jako volná dvojhvězda s poměrně vyrovnanými složkami. Ve skutečnosti ale spolu tyto hvězdy vůbec nesouvisí. Samotná théta je přitom optickou dvojhvězdou. Úhlová vzdálenost složek je 31".

Další optická dvojhvězda souhvězdí je delta Cha. Její složky s magnitudami 4,45 a 5,46 jsou od sebe v triedru dobře rozlišitelné. Navíc jsou barevně kontrastní. Dělí je od sebe úhlová vzdálenost 6'-7'.

Beta Cha je žhavá modrobílá hvězda. Teplota na jejím povrchu dosahuje přibližně 13 000 K. Oproti ní je gama Cha velmi chladným objektem. S teplotou "jen" 3 500 K. Navíc je o 0,13 magnitudy jasnější než beta.

Objekty[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli Chameleon leží mimo Mléčnou dráhu, právě v ní najdeme nám nejbližší hvězdotvornou oblast. Má označení Chameleon 1. Její nejviditelnější částí je reflexní mlhovina IC 2631.

Planetární mlhovina NGC 3195 zabírá na obloze plochu o velikosti Jupitera. Jde o poměrně slabý objekt, v kategorii planetárních mlhovin středně jasný, ale žádný jasnější objekt se už blíže k jižnímu světovému pólu nenachází.

Z galaxií je možno uvést nejjasnější NGC 2915 o magnitudě 12,6.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Chameleon je jedno z malých a slabých jižních souhvězdí nepozorovatelných z území České republiky. Jeho pět nejjasnějších hvězd má přibližně stejnou magnitudu mezi 4,05 a 4,45. Ty tvoří úzký nepravidelní čtyřúhelník protažený ve směru východ-západ. Alfa je na jeho západním konci. Tvar souhvězdí se dá lehce najít za tmavé noci, ne však v blízkosti prosvětlených míst.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Souhvězdí zavedli na oblohu holandští mořeplavci Pieter Dirkszoon Keyser a Frederick de Houtman v 16. století. Představuje ještěra měnícího barvu kůže.

Objekty v Chameleonovi[editovat | editovat zdroj]

Významné hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo Chameleon ve Wikislovníku