Souhvězdí Pece

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Souhvězdí Pece
Souhvězdí Pece

Souhvězdí Pece

Latinský název Fornax
Latinský genitiv Fornacis
Latinská zkratka For
Rektascenze 3 h
Deklinace −23,5° až −39,5°
Rozloha 398 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce +50° až −90°
Nejlepší pozorovatelnost v ČR Prosinec
Počet hvězd jasnějších než 3m 0
Nejjasnější hvězda α For (3,87m)
Sousední souhvězdí Velryba
Sochař
Fénix
Eridanus

Pec je jedno z 88 souhvězdí moderní astronomie, leží na jižní obloze. Zavedl ho Nicolas Louis de Lacaille v roce 1754 původně jako Chemickou pec lat. Apparatus Chemicus anebo Fornax Chemica) na počest svého přítele Antoina Lavoisiera.

Hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Hvězda Jméno Hvězdná velikost
α For α For 3,87m
β For β For 4,45m

Nejjasnější hvězda je dvojhvězda Dalim (Alfa Fornacis) s magnitudou 3,8. Je to jediná hvězda v souhvězdí, jejíž jasnost přesahuje čtvrtou magnitudu. Ostatní hvězdy v tomto souhvězdí nemají žádné jméno.

Další dvojhvězdou je Omega Fornacis, jejíž hlavní složka má jasnost 4,9 mag a její průvodce 7,9 mag. Zdánlivá vzdálenost mezi nimi činí 10,8" a lze je rozeznat už 5cm dalekohledem.

Objekty[editovat | editovat zdroj]

Pec neobsahuje žádné objekty pozorovatelné malým dalekohledem. V blízkosti východní hranice s Eridanem je Kupa galaxií Pec, ale její galaxie jsou také vzdáleny a tak slabé, že se dají zkoumat jen velkými dalekohledy. Nejjasnější z nich je NGC 1316, další jasnější galaxie této kupy jsou NGC 1380 (magnituda 11,0), NGC 1317 (11,0), NGC 1399 (9,9), NGC 1404 (10,3) a NGC 1365 (11,2).

Přibližně ve středu souhvězdí se nachází o něco bližší objekt – tzv. systém Fornax, což je galaxie, která patří do Místní skupiny galaxií.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pec je malé souhvězdí složené jen z několika slabých hvězd. Leží tak daleko na jihu, že se ze severní Evropy nedá pozorovat a ve střední Evropě je možné ho vidět jen těsně nad jižním obzorem. Období jeho pozorovatelnosti v prosinci je velmi krátké.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]