Souhvězdí Rydla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Souhvězdí Rydla
Caelum constellation map.png
Latinský název Caelum
Latinský genitiv Caeli
Latinská zkratka Cae
Rektascenze 4 h 20 m až 5 h 5 m
Deklinace -27° až -49°
Rozloha 125 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce +40 až -90
Nejlepší pozorovatelnost v ČR leden
Počet hvězd jasnějších než 3m 0
Nejjasnější hvězda α Cae (4,45m)
Sousední souhvězdí Holubice

Zajíc
Eridanus
Hodiny
Mečoun
Malíř

Rydlo (lat. Caelum) je jedno z 88 souhvězdí moderní astronomie, leží na jižní obloze. Zavedl jej Nicolas Louis de Lacaille v roce 1750 jako Sochařovo rydlo (Caelum Scalptorium popř. Cela Sculptoris, jak je popsáno v zrcadle Uranie (Urania's Mirror) a název později zkrátil Francis Baily na návrh Johna Herschela. Jedná se o osmé nejmenší souhvězdí na obloze. IAU přijala tříznakovou zkratku pro souhvězdí – „Cae“ v roce 1922.

Významné hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Hvězda Jméno Hvězdná velikost Absolutní hvězdná velikost
α Cae α Cae 4,44m 2,92
γ Cae γ Cae 4,55m 0,78
β Cae β Cae 5,04m 2,83
δ Cae δ Cae 5,07m −1,62

Kvůli své malé velikosti a umístění od roviny Mléčné dráhy je Rydlo poněkud chudé souhvězdí, jen s několika málo zajímavými objekty. Nejjasnější hvězda souhvězdí Alfa Caeli má hvězdnou velikost jen 4,45 a pouze jedna další hvězda Gamma Caeli je jasnější než 5m. Jiné objekty v Rydlu hodné pozoru jsou RR Caeli, zákrytová proměnná dvojhvězda (složená z červeného a bílého trpaslíka) s jednou známou planetou objevenou v roce 2012, vzdálená 65,7 světelných let (20,13 parseků) od nás; X Caeli, proměnná hvězda typu Delta Scuti, která tvoří optickou dvojhvězdu s Gamma Caeli; a HE0450-2958, neobvyklá Seyfertova Galaxie, jako první objevená bez viditelných hostitelných galaxií.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Rydlo je nevýrazné souhvězdí, z 50. rovnoběžky je viditelné částečně těsně nad obzorem. Celé souhvězdí je viditelné alespoň po část roku jižně od 41. rovnoběžky. Je ohraničen souhvězdími Síť a Malíř na jihu, Hodinami a Eridanem na východě, Zajícem na severu a Holubicí na západě. Hlavní asterismus se skládá ze čtyř hvězd a zhruba 20 hvězd je jasnějších než velikost 6,5. Hranice souhvězdí jsou, jak je určil Eugène Delporte, definovány 12hranným mnohoúhelníkem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]