Souhvězdí Fénixe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Souhvězdí Fénix
Phoenix constellation map.png
Latinský název Phoenix
Latinský genitiv Phoenicis
Latinská zkratka Phe
Rektascenze 0 h
Deklinace -50°
Rozloha 469 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce +32° až -90°
Nejlepší pozorovatelnost v ČR Nepozorovatelné
Počet hvězd jasnějších než 3m 1
Nejjasnější hvězda Ankaa (α Phe) (2,39m)
Sousední souhvězdí Sochař
Jeřáb
Tukan
Malý vodní had
Eridanus
Pec

Fénix je jedno z 88 souhvězdí moderní astronomie, leží na jižní obloze. Bylo prvně popsáno dánskými mořeplavci Pieterem Dirkszoon Keyserem a Frederickem de Houtmanem. Johann Bayer ho v roce 1603 zobrazil ve svém atlase Uranometria a pomohl tak k jeho rozšíření.

Pojmenováno je podle mýtického ptáka Fénixe, který získává nový život tím, že povstane z popela svého předchůdce.

Souhvězdí se skládá ze 13 hvězd, které dosahují nejvýše 5. magnitudy (zhruba 40 do 6.magnitudy). Souhvězdí je viditelné pouze z jižní polokoule a částečně z rovníku. Leží mimo Mléčnou dráhu mezi Fomalhautem z Jižní ryby a Achernarem z Eridana. Lze říci, že nad ozbor vystupuje jen jeho severní část v jarních měsících. Těsně nad obzorem se celé souhvězdí objevuje až v jižních oblastech Středozemního moře.

Hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Hvězda Jméno Hvězdná velikost
α Phe Ankaa 2,39m
β Phe β Phe 3,32m
γ Phe γ Phe 3,41m

Nejjasnější hvězda, Alfa Phoenicis se jmenuje Ankaa, což v arabský výraz pro Fénixe. Jedná se o oranžového obra se zdánlivou velikostí 2,4 mag. Beta Phoenicis je dvojhvězda složená ze dvou žlutých obrů i zdánlivé velikosti 3,3. Ný Phoenicis má prachový disk, přičemž souhvězdí má dalších deset hvězdných systémů se známými planetami. Gamma Phoenicis je červený obr vzdálený 235 světelných let. HE0107-5240 je možná jedna z nejstarších dosud objevených hvězd (musela vzniknout velmi brzy po Velkém třesku). Je 10 000x slabší než nejslabší hvězdy viditelné pouhým okem a je zhruba 36 000 světelných let daleko.

Objekty[editovat | editovat zdroj]

V souhvězdí lze nalézt nedávno objevené galaktické kupy El Gordo a kupa Fénix, které se nacházejí 7,2 a 5,7 miliard světelných let od nás. Jedná se o jedny z největších objektů ve viditelném vesmíru. Jinak je poměrně chudé na významné hvězdokupy. NGC 625 je trpasličí nepravidelná galaxie o velikosti 11.0 mag, vzdálená 12,7 milionů světelných let. Robertův Kvartet je skupina čtyř galaxií (složená z nepravidelné galaxie NGC 87 a tří spirálních NGC 88, NGC 89 a NGC 92), leží zhruba 160 mil. světelných let daleko.

Meteorické roje[editovat | editovat zdroj]

V souhvězdí leží radiant meteorického roje Phoenicids, který se vyskytuje 5. prosince. Prvně byl pozorován 3. prosince 1887, smršť meteorů byla zvláště intenzivní v prosinci 1956 a bývá spojována s rozpadem komety 289P / Blanpain.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo Fénix ve Wikislovníku