Fénix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o mytologickém tvorovi. Další významy jsou uvedeny v článku Fénix (rozcestník).
Fénix

Fénix je bájný pták, který se vyskytuje v mytologiích mnoha národů. V podrobnostech se jednotlivé mytologie liší, základním atributem je však fakt, že Fénix zemře spálením sebe sama a opět se ze svého popela narodí. Nejstarším uváděným Fénixem je egyptský pták Bennu, který je zobrazován jako volavka nebo sokol s volavčí hlavou. Podle Hérodota přilétá starý Fénix jednou za 500 let do chrámu v Héliopoli, kde shoří a znovu se narodí jako mladý pták. Číňané svého Fénixe nazývají Feng-chuang, ačkoliv ten se od evropského Fénixe značně liší. Fénix je univerzální symbol znovuzrození, jedná se patrně o jeden z kulturních archetypů lidstva.

Fénixovy údajné vlastnosti: Najít ho nelze, neboť místa, kde se nachází, jsou tajemná a neobjevitelná. Pokud by se někdo (nejen člověk) pokusil ublížit mu, je odsouzen k věčnému zatracení. Vládne neuvěřitelnou, božskou mocí, avšak využívá jí jen velmi zřídka. Jeho brky mají magické vlastnosti a lze je využít k výrobě hůlek a lektvarů.

Příklady v umění[editovat | editovat zdroj]

V moderním umění můžeme nalézt Fénixe např. v knihách a filmech o Harrym Potterovi, kde Fénix Fawkes žil v pracovně Albuse Brumbála, ředitele školy v Bradavicích, Fénix byl také Brumbálovým patronem (Expecto patronum). Rovněž byl obdařen magickýmy vlastnostmi znovuzrození, zároveň byl však také schopen léčit i jinak nenapravitelná zranění svými slzami, unést hned několik lidí najednou a zpívat tak, že to ve všech lidech s čistým srdcem probouzí naději.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VONDRÁČEK, Vladimír. Fantastické a magické z hlediska psychiatrie. Bratislava : Columbus, 1993. S. 117.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]