Rheia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o řecké mytologické postavě. O rodu nelétavých ptáků Rhea pojednává článek nandu.
Rheia
Rhéa présentant une pierre emmaillotée à Cronos dessin du bas-relief d'un autel romain.jpg
Manžel(ka) Kronos
Děti Zeus
Héra
Démétér
Poseidón
Hádés
Hestiá
Enyalius
Ceres
Rodiče Úranos a Gaia
Příbuzní Kronos[1], Iapetos[1], Hyperion[1], Themis[1], Theia[1], Okeanos[1] a Téthys (sourozenci)
Arés, Afrodita, Apollón, Athéna, Héfaistos[2], Artemis[3], Hermés[4], Persefona, Dionýsos, Helena[5], Hóry, Arcesius, Thálie, Polyhymnia, Erató, Terpsichoré, Euterpé, Úrania, Melpomené, Kalliopé, Kleió, Mínós[6], Hesperidky, Aoide, Aiakos[7], Melete, Argos, Mneme, Thelxinoë, Dardanos[8][9], Eileithýia, Hébé, Adrasteia, Pollux, Áté, Lokros (syn Dia), Héraklés[10], Perseus[11], Lakedaimón, Garamantis, Aegipan, Myrmidons, Manes, Acragas, Tantalos[12][13], Amfíón[14][15][16], Angelos, Zéthos[15][16], Eiréné, Diké, Eufrosyné, Eunomia, Thalia, Aglaia, Enýó, Pásithea, Acheilus, Peirithoos, Opo, Arkas, Britomartis, Atymnius, Solymus, Mnémosyné, Tityos, Íasión, Korinthos, Émathión, Sarpédón (syn Európy), Rhadamanthys[17], Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ6411764, Colaxes, Cres, Epafos, Ceroessa, Orchomenus, Libyan Sibyl, Sarpédón, Arche, Pelasgus, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1919421, Latinus, Graecus, Zagreus, Aethlios (mytológia), Ersa, Pandia, Palici, Astraia, Carpo, Thallo, Arctus, Atropos, Klótho, Lachesis, Magnés, Makedon, Taenarus, Crinacus, Týché, Endymión, Harmonia, Alagonia, Melinoe, Achaios, Balius, Xanthus, Hellén, nemejský lev, Carius, Aletheia, Kairos, Litai, Myrtilos, Scamander, Hekaté, Asópos, Auxo, Megaros, Pan, Arge, Nemea, Grácie, Themides, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ11710892, Dysis, Geraestus, Olenus, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ15837391, Aegle, Aetae, Arcesilaus, Bithynus, Bura, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ16329811, Car, Carnus, Targitaus, Chrysus, Korybanté, Corythus, Cronius, Cyrnvs, Damocrateia, Dodon, Dodone, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ20190414, Ellops, Eris, Ethalion, Evbvlevs, Gargarvs a Dioskúrové (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Řečtí bohové
řady
 • Dvanáct Titánů:
 • Íapetovi synové:
Rheia

Rheia (řecky Ῥέα, latinsky Rhea nebo Ops) je v řecké mytologii manželkou Titána Krona, matkou Hestie, Démétry, Héry, Háda, Poseidóna a nejvyššího boha Dia.

Rheia je v řecké mytologii podle Pelasgického mýtu o stvoření světa dcerou Eurynomé a hada Ofióna. Spolu s Kronem je jako každý z Titánů přidělena jedné z hvězdných mocností, v jejím případě to je Saturn. Podle Homérského mýtu o stvoření světa je nejen Kronovou manželkou, ale i sestrou, měli stejné rodiče i jako ostatní Titáni - Úrana a Gaiu.

Gaia se stala manželkou Úrana, když ovládl svět a zplodili dvanáct potomků, Titánů jménem Ókeanos, Koios, Kríos, Hyperíón, Íapetos a Kronos a Titánky jménem Theia, Rheia, Mnémosyné, Foibé, Themis a Téthys.

V době, kdy byl Kronos vládcem světa, obával se, aby jeho potomci proti němu nepovstali tak, jako on povstal proti svému otci. Proto každého novorozence spolkl a chystal se pohltit i dalšího očekávaného potomka. Rheia se však ukryla na Krétě a v hluboké jeskyni tajně porodila syna, který dostal jméno Zeus. Kronovi odevzdala kámen v plenkách a on ho spolkl.

Zeus vyrůstal pod ochranou nymf a horských démonů. Když dospěl, vzbouřil se proti otci a donutil ho vyvrhnout z útrob všechny děti. Po desetiletí tvrdých bojů ho zbavil vlády.

Rheie se dostalo zadostiučení: její syn Zeus se stal nejvyšším bohem a panovníkem nad nebem a zemí; Poseidón se stal vládcem moře, Hádés podsvětí. Rovněž její dcery byly mocnými bohyněmi.

Byla silně spojena s Kybelé (lat. též Cybele). V římské mytologii byla Magna Mater deorum Idaea a identifikována s Ops.

V umění, byla Rhea obvykle zobrazována na voze taženém dvěma lvy, a ne vždy byla od Kybele rozlišitelná.

V Římě byla uctívána pod jménem Rhea nebo Ops.

V Homérovi je Rhea matkou bohů, i když ne univerzální matkou jako Kybelé, se kterou byla později identifikována. Původním střediskem jejího uctívání byla Kréta, kde údajně ukryla Dia.

V dávných dobách zdůvodňovali Řekové podobnost Rheie s Kybelé tím, že Rheia uprchla před Kronem ze svého sídla na Krétě do divokých hor v Anatolii (Strabon. 469, 12). Jiní spisovatelé měli obrácený pohled (Vergilius, Aeneis III) a ten bude zřejmě pravdivější, že kulturní a obchodní styky s pevninou přinesly na Krétu i kult uctívání Asijské velké matky, která se pak stala krétskou Rheiou.

V řecké mytologii (podle homérského mýtu) je symbolem Rheie Měsíc. Dalším jejím symbolem je labuť, protože je to jemné zvíře. Dalším jejím symbolem jsou dva lvi, kteří táhnou její vůz.

Rhea ve výtvarném umění[editovat | editovat zdroj]

Rhea byla nejvíce zobrazována v kombinaci s ostatními bohy, jako např. s Démétér. Často je zobrazována jako matka bohů, nejčastěji pak jak sedí na Omfalu. Některá zobrazení se také zabývají Gigantomachií, kde se Rhea nachází na straně olympských bohů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e f Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45259227.
 2. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45274321.
 3. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45274655.
 4. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ42117371.
 5. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45181358.
 6. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45186120.
 7. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45276809.
 8. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45177114.
 9. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ24381829.
 10. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45270216.
 11. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45201055.
 12. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ15076182: Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ21491055.
 13. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45261634.
 14. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ21491028.
 15. a b Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ21492878.
 16. a b Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ48542015.
 17. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45254292.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]