Týfón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Týfón
Typhon Staatliche Antikensammlungen 596.jpg
Děti Sfinx
Orthos
Kerberos
Hydra
Chiméra
Aethon
Krommyónská svině
Ládón
Anemoi Thuellai
nemejský lev
Colchian Dragon
Skylla
Rodiče Tartaros a Gaia
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Etruscan mural typhon2.jpg

V řecké mytologii je Týfón (Τυφών, 2.pád Týfóna, latinsky Typhon) obrovská hrozivá nestvůra, potomek matky země Gaie. Týfón byl její poslední dítě. Byl to obr se stovkou dračích hlav a s hlasem člověka, psa a býka. Měl obrovská křídla pomocí niž rozpoutával hurikány a zemětřesení. Říká se, že byl tak velký že hlavami se dotýkal nejvyššího vrcholu nebes a tlapami dosáhl na východ i na západ. Chtěl přemoci samotného Dia jako pomstu za potrestání Titánů. Zeus ho po strašném boji přemohl, blesky mu spálil všech sto hlav a svrhl ho do Tartaru, kde ho ponechal navždy. Podle jiných pověstí (římských) Zeus Týfóna dostihl na Sicílii a zavalil ho horou Etnou, z níž dodnes občas šlehají plameny a vychází rachocení uvězněné nestvůry.[1]

Týfónovi a Echidně, což byla napůl žena a napůl had, dcera obra Chrýsáóra, se narodili trojhlavý podsvětní pes Kerberos, dvojhlavý pes Orthos, obrovský nemejský lev, lernská Hydra, krommyónská svině, lycká Chiméra, thébská Sfinx, podle některých pramenů byla jejich dcerou i mořská obluda Skylla.

Týfónovo jméno znamená doslova „vířivý vítr“, z anglické výslovnosti vzniklo mezinárodní slovo tajfun.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SIGURDSSON, Haraldur. Encyclopedia of Volcanoes. [s.l.]: Academic Press, 1999. ISBN 978-0-12-643140-7. Kapitola The History of Volcanology, s. 19. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]