Themis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o antické bohyni. Další významy jsou uvedeny na stránce Themis (rozcestník).
Themis
Statue of Themis.jpg
Děti Hóry
Epimétheus
Prométheus
Hesperidky
Menoitios
Adrásteia
Eiréné
Diké
Eunomia
Rodiče Úranos a Gaia
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Řečtí bohové
řady
Prvotní bohové
Olympané
Vodní bohové
Podsvětní bohové
Personifikované představy
Jiní bohové
Titáni
Dvanáct Titánů:
Ókeanos a Téthys,
Hyperion a Theia,
Koios a Foibé,
Kronos a Rheia,
Mnémosyné, Themis,
Kríos, Iapetos
Íapetovi synové:
Atlás, Prométheus,
Epimétheus, Menoitios
Themis, z chrámu Nemesis, Rhamnous, Attika, označena jako Chairestratova socha, asi 300 př. n. l.

Themis (řecky Θέμις, latinsky Themis) byla v řecké mytologii dcera boha nebe Úrana a bohyně země Gaie. Šlo o bohyni zákonného pořádku mezi lidmi a v přírodě.

Významy[editovat | editovat zdroj]

Podle Pelasgického mýtu o stvoření světa byla dcerou Eurynomé a hada Ofióna. Spolu s Eurymedontem byla jako každý z Titánů přidělena jedné z hvězdných mocností, v jejím případě to byl Jupiter.

Někdy bývala nazývána „druhou manželkou Diovou“, porodila mu Moiry - bohyně osudu a Hóry - bohyně ročních období. Stávala při Diovi, když k výkonu soudcovské funkce zasedl na svůj trůn, spolu s ní i bohyně spravedlnosti Diké (bývá uváděna jako dcera Themidina, dokonce jsou i vzájemně zaměňovány).

Bývá uváděna i jako matka matka Epimétheova, jiné zdroje označují za jeho matku Klymené. Otcem byl Titán Íapetos. Epimétheus se později stal manželem Pandóry, která přinesla lidem dary od bohů v Pandořině skříňce, plné trápení, běd a neštěstí.

Themis byla ztělesněním božského řádu, zákona a zvyku. Pokud je Themis přehlížena, Nemesis přináší jen spravedlivou a hněvivou odplatu. Themis není zlostná: Byla první, která nabídla Héře, rozrušené Diovými hrozbami, po návratu na Olymp pohár (Illias XV.88). Themis předsedá řádnému vztahu mezi mužem a ženou, základu správně zřízené rodiny (rodina byla považována za pilíř výchovy) a soudcové byli často nazýváni „themistopoloi“ (Themidini služebníci). Hérou byla oslovována jako „paní Themis“.

Jméno Themis mohlo být také náhradou za Adrasteiu ve vyprávění o narození Dia na Krétě. Zřídila věštírnu v Delfách a byla zde orákulem. Podle jiné z legend přijala Themis věštírnu v Delfách od Gaii a později ji předala Foibé.

Themis je někdy ztotožňována s Physis (personifikace přírody).

Římským ekvivalentem jednoho aspektu řecké Themis, jako zosobnění božského zákonného práva, se stala Iustitia (v angličtině Justitia). Ta je zobrazována jako žena bez citu, se zavázanýma očima a držící váhy a roh hojnosti.

Manželé/Děti[editovat | editovat zdroj]

S Diem

  • Hóry: bohyně přírodního a společenského řádu
  • Moiry: bohyně osudu
    • Atropos (přestřihává nit života)
    • Klóthó (rozpřádá nit lidského života)
    • Lachesis (rozvíjení nitě lidského života)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]