Theia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řečtí bohové
řady
Prvotní bohové
Olympané
Vodní bohové
Podsvětní bohové
Personifikované představy
Jiní bohové
Titáni
Dvanáct Titánů:
Ókeanos a Téthys,
Hyperion a Theia,
Koios a Foibé,
Kronos a Rheia,
Mnémosyné, Themis,
Kríos, Iapetos
Íapetovi synové:
Atlás, Prométheus,
Epimétheus, Menoitios

Název Theia se vyskytuje a používá v různých souvislostech.

Starověké Řecko[editovat | editovat zdroj]

Podle Pelasgického mýtu o stvoření světa dcera Eurynomé a Ofióna, Titánka které bylo přiděleno spolu s Titánem Hyperionem Slunce. Podle Olympského mýtu o stvoření světa byla Theia dcerou boha nebe Úrana a bohyně země Gaie.

Gaia se stala manželkou Úrana, když ovládl svět a zplodili dvanáct potomků, Titánů jménem Ókeanos, Koios, Kríos, Hyperíón, Íapetos a Kronos a Titánky jménem Theia, Rheia, Mnémosyné, Foibé, Themis a Téthys.

V Řecké mytologii byla Theia (také někdy psaná jako Thea nebo Thia), také zvaná Euryphaessa, Titánkou. Se svým bratrem a manželem Hyperionem, měla „jemnooká Euryphaessa, daleko zářící“ (Homérský chvalozpěv k Héliovi) děti jménem Hélios (Slunce), Seléné (Měsíc) a Éós (ranní červánky). Samotné jméno Theia znamená prostě bohyně; Theia Euryphaessa přidává podtext rozlohy (eury-) a jasu.

Ve vědě[editovat | editovat zdroj]

V astronomii[editovat | editovat zdroj]

Mytologická role Theii jako matky bohyně měsíce Seléné je doporučením pro použití tohoto jména pro název hypotetické planety (respektive protoplanety), která podle teorie velkého impaktu narazila do Země, následkem čehož se vytvořil Měsíc. Viz Theia (protoplaneta).

V entomologii[editovat | editovat zdroj]

Jméno Euryphaessa bylo schváleno jako název pro jeden z hmyzích druhů australských křískovitých, Dayus euryphaessa (Kirkaldy, 1907).

Theia v současné kultuře[editovat | editovat zdroj]

Theia je jedním ze tří titánů, které potká Xena v televizním seriálu Xena v prvé řadě, epizodě č. 7, „Titáni“.

Reference[editovat | editovat zdroj]