Theia

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Tento článek je o postavě řecké mythologie. O hypotetické protoplanetě Theia pojednává článek Teorie velkého impaktu.
Theia
Manžel(ka) Hyperion
Děti Hélios
Éós
Seléné
Aurora
Rodiče Úranos a Gaia
Příbuzní Rheia[1], Iapetos, Kronos, Hyperion, Okeanos, Téthys a Themis (sourozenci)
Aegiale, Merope, Faethón, Phaethusa, Lampetia, Perses, Astris, Aiétés, Kirké, Pásifaé, Heliadae, Cercaphus, Candalus, Actis, Tenages, Triopas, Ochimus, Lindus, Macareus, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ9090441, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ8209012, Elektryone, Eufrosyné, Thalia, Aglaia, Aloeus, Aetheria, Bisaltes, Augiáš, Aega, Clymenus, Grácie, Phaetontides, Phasis, Dioxippe, Helia, Amaltheia a Dirké (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Řečtí bohové
řady
  • Dvanáct Titánů:
  • Íapetovi synové:

Theia, psána i Thea nebo Thia a také zvaná Euryphaessa, je postava z řecké mythologie. Podle Pelasgického mýtu o stvoření světa je dcera Eurynomé a Ofióna, Titánka, které je přiděleno spolu s Titánem Hyperionem Slunce. Podle Olympského mýtu o stvoření světa je Theia dcerou boha nebe Úrana a bohyně země Gaie.

Gaia se stala manželkou Úrana, když ovládl svět a zplodili dvanáct potomků, Titánů jménem Ókeanos, Koios, Kríos, Hyperíón, Íapetos a Kronos a Titánky jménem Theia, Rheia, Mnémosyné, Foibé, Themis a Téthys.

Se svým bratrem a manželem Hyperionem má „jemnooká Euryphaessa, daleko zářící“ (Homérský chvalozpěv k Héliovi) děti jménem Hélios (Slunce), Seléné (Měsíc) a Éós (ranní červánky). Samotné jméno Theia znamená prostě bohyně; Theia Euryphaessa přidává podtext rozlohy (eury-) a jasu.

Po Theie jako matce bohyně měsíce Seléné je v teorii velkého impaktu pojmenována hypotheticka protoplaneta, z níž se vytvořil Měsíc.

Reference[edit | edit source]