Éós

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Éós
Eos utgjutande morgondaggen, Nordisk familjebok.png
Manžel(ka) Astraios
Děti Boreás
Zefyros
Notos
Éósforos
Phaethon
Phosphorus
Apeliotes
Rodiče Hyperion a Theia
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Eos zvedající tělo svého syna Memnóna. Vyobrazení na dně attické červenofigurové číše, 490-480 př. n. l., Capua, Itálie.

Éós (řecky Ἠώς či Ἕως; latinsky Aurora) byla v řecké mytologii dcera Titána Hyperiona a jeho manželky a sestry Theie; bohyně ranních červánků.

Jejími sourozenci jsou Hélios, bůh slunce a Seléné, bohyně měsíce.

Éós je také zvaná bohyní úsvitu a ranních červánků. Její každodenní povinnost začíná na východě, kde nastoupí do vozu taženého dvěma okřídlenými oři jménem Lampos a Faethón. První zastávka je na Olympu, tam oznámí příchod boha Hélia. Poté se Éós stane Hémerou, bohyní jasného dne. V této podobě doprovází Hélia až k západním břehům Ókeanu a mění se v Hespera (syna Éós a Astraia), čili Večernici, první večerní hvězdu.

Éós bývá zobrazována v nádherném šafránovém šatu, obvykle s křídly. Byla krásná a milovala všechno krásné, také krásné muže.

Jejím prvním manželem byl Titán Astraios; jemu zrodila všechny hvězdy a větry. Mezi její milence se řadí Kleitos, athénský hrdina Kefalos a slavný lovec Órión; postupně je prý všechny unesla.

S druhým manželem Tithóna, synem trojského krále Láomedonta, žila na samém konci světa. Vyprosila pro něj od Dia nesmrtelnost, ale zapomněla vyžádat pro něj i věčné mládí, takže jí před očima zestárl a nakonec se scvrkl v cikádu (nebo ho v cikádu sama proměnila).

S Tithónem měla dva syny: Emathióna a Memnona. Memnón za trojské války přišel na pomoc svému strýci Priamovi, stal se vrchním velitelem trojských vojsk, padl však v souboji s Achilleem. Éós přenesla jeho mrtvé tělo do Etiopie. Každé ráno se objevuje na zemi rosa - slzy, které prolévá Éós nad svým mrtvým synem.

Homér nazýval bohyni Éós „růžovoprstou“, „krásnovlasou“, „ráno se rodící“, „zlatotrůnnou“.

Podobné postavy v jiných mytologiích[editovat | editovat zdroj]

S postavou Éós souvisí i bohyně Ēostre, která dala název pro Velikonoce stejně jako Hémera (Velký den). Z hlediska srovnávací indoevropské mytologie jí odpovídá římská bohyně Aurora, slovanské Zora a indická Ušas, která je v Rgvédě popisovaná jako nebeská bajadéra, která lidem naděluje nové dny, ale tím jim zároveń odměřuje čas. Nastrojená v červeném sárí a ozdobená šperky vyprovází svého bratra Súrju na kaźdodenní jízdu po nebi.[1]

Odraz v umění[editovat | editovat zdroj]

Jednou z nejlepších jejích soch je Michelangelova Aurora na hrobě Lorenza de Medici ve Florencii (kolem r. 1520)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Friš, Oldřich: Védské hymny. Praha: DharmaGaia, 2000, s. 27-29.

Literatura[editovat | editovat zdroj]