Attika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Attika na mapě historických krajů Středního Řecka

Attika (řecky: Αττική, tj. Attiki) je historický kraj v Řecku, na němž leží hlavní město Athény a několik dalších měst. Nachází se na stejnojmenném poloostrově, který vybíhá do Egejského moře. Největší část území historického kraje náleží ke stejnojmennému modernímu správnímu kraji, který je však mnohem větší; malá část náleží v rámci Středního Řecka k regionální jednotce Boiótii (vesnice Panakto s okolím - viz mapa z Historického atlasu od Williama R. Shepherda). Historický kraj sousedí na jihozápadě s Megaridou a na severozápadě s Boiótií.

Administrativní rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Severní Athény

Jižní Athény

Střední Athény

Západní Athény 

Východní Attika

Západní Attika

Pireus

Ostrovy

Největšími městy jsou Athény, Pireus, Eleusis, Laurium a Marathón.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hranice historického kraje Attiky s historickými kraji Megaridou a Boiótií

Trojúhelníkový poloostrov Attika vybíhá do Egejského moře. Na severu je přirozeně oddělen od Boiótie 16 km dlouhým pohořím Kitharion. Na západě je ohraničen Korintským kanálem. Pohoří Hymettus, Geraneia a další jej rozdělují na několik částí a zároveň obklopují rovinaté planiny Pedias, Mesogaia a Thriasion.

Největší zásobárnou sladké vody (a hlavním zdrojem pitné vody pro Athény) je Marathónské jezero. Je to umělé jezero, které bylo vytvořeno přehrazením v roce 1920. Největší a nejdelší řekou je Kefisos.

Podnebí je typicky středomořské s horkými suchými léty a s nízkým srážkovým úhrnem (ročně jen na některých místech překračuje 1000 mm). Zimy jsou chladnější pouze v horských oblastech. Sníh zde není zcela neznámým jevem (napadl za posledních šest let), ale nikdy nepokrývá celé území. Teplotní rekordy jsou -10,4 °C a 48,0 °C. Časté jsou lesní požáry a přívalové deště.

Historický přehled[editovat | editovat zdroj]

Na území Attiky původně existovalo 12 nezávislých městských států (jedním z nich byly samotné Athény), které byly podle historiků sloučeny s Athénami během 8. a 7. století př. n. l..

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Attica na anglické Wikipedii.