Achlys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Achlys je v řecké mytologii dcerou Nykty, bohyně noci či zosobněné noci a Chaosu, první existující bytosti. Je bohyní zoufalství, lépe řečeno zosobněné zoufalství. V ruce má Héraklův štít, na němž je Achlys zobrazena. Sám Héraklés, největší polobožský hrdina, ji tam namaloval, aby ji jeho nepřátelé viděli ve svých posledních chvílích. Jakmile bylo Héraklovo smrtelné tělo spáleno (když umíral, bohové z něj udělali boha), dostal se štít do rukou Achlys. Achlys žije v Tartaru a jelikož je také bohyní smutku, neustále tam pláče. Je jednou z nejstarších bytostí řecké mytologie.

Ovládá mrtvou mlhu, což je dech Tartaru. Mrtvá mlha smrtelníky obalí zoufalstvím, když jejich duše putují do podsvětí. Mrtvá mlha nastupuje tehdy, kdy se smrtelníci ocitnou nejblíže ke konci. Tato mlha způsobuje, že se smrtelníci (lidé a polobohové) naplní zoufalstvím. Achlys je též bohyní jedů, tedy ovládá jedovaté byliny.

Má oteklá kolena, na ramenou se jí vrší prach, nehty má polámané na rukách i nohách. Oči má vpadlé a vodnaté a neustále se z nich linou slzy, tváře jsou vpadlé a zakrvácené.