Poseidón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poseidón
Andrea Doria jako Neptun - alegorický obraz od Agnola Bronziniho znázorňuje vladařskou hegemonii Janova v Tyrhénském moři
Andrea Doria jako Neptun - alegorický obraz od Agnola Bronziniho znázorňuje vladařskou hegemonii Janova v Tyrhénském moři
Symbol trojzubec, ryba, delfín, kůň, býk
Bydliště Olymp a moře
Partnerka Amfitríta
Rodiče Kronos a Rheia
Sourozenci Hádés, Démétér, Hestiá, Héra, Zeus
Děti Triton, Polyfémos, Bélos, Agénor, Théseus, Antaios, Bellerofontés, Chrýsáór, Glaukos, Peliás
Římský ekvivalent Neptun
Na tento článek je přesměrováno heslo Poseidon. Tento článek je o řeckém bohu. O americkém filmu pojednává článek Poseidon (film).

Poseidón (řecky Ποσειδῶν) je starořeckým bohem moře a vodního živlu. Je to syn Kronův a Rheiin, ale hned po narození byl svým otcem pozřen stejně jako jeho bratři a sestry, kromě nejmladšího Dia, který když dospěl, donutil otce všechny děti vyvrhnout.

Poseidón dostal od Telchinů trojzubec (někdy nesprávně uváděno od Kyklopů), který se stal jeho nástrojem a zbraní, pomáhá mu k rozpoutání bouří a zemětřesení. Při dělení světa mezi tři Kronovy syny mu připadla mořská říše.

Poseidónovou manželkou je Amfitríta, ale zaplétá se postupně s mnoha jinými ženami, jak bohyněmi, tak smrtelnicemi, a má s nimi nesčetné potomky. Poseidón je otcem mnoha řeckých héroů a mýtickým předkem četných královských rodů.

Staří Řekové obětovali Poseidónovi býka a koně, protože tato pozemská zvířata symbolizovala dravost, násilí, ale také plodivou sílu.

Římané ztotožnili Poseidóna s bohem Neptunem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SOUKUPOVÁ, Magdalena. Lidé a bohové ve starověkých náboženstvích Antické Řecko a Řím. Plzeň, 2015. Bakalářská práce. Západočeská univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Dagmar Demjančuková. s. 12. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]