Amazonomachie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Achilles zabíjí Penthesileiu, Attická černofigurová amfora, 540530 př. n. l., detail, British museum, Londýn

Amazonomachie bylo v antickém řeckém, helénistickém a římském výtvarném umění znázornění mytologické bitvy mezi Řeky a Amazonkami. Tento podivný kmen ženských válečnic pocházel podle mytologie z krajů severně od Černého moře. Býval znázorňován v boji s Řeky, zejména s řeckými hrdiny Théseem, který zajal a oženil se s jejich královnou Hippolyté (nebo Antiopé) a později Amazonky zahnal z athénské Akropole, s Achillem, který před hradbami Tróje zabil královnu Penthésileiu a s Héraklem.

Pro Řeky symbolizoval boj s Amazonkami vítězství nad barbary, přesto však u nich Amazonky vzbuzovaly pozornost a sympatie. Konkrétní vyznění se měnilo podle kontextu doby a uměleckého záměru. Například výjev ve výzdobě Parthenónu, který byl postaven po řecko-perských válkách, odkazuje na vítězství Řeků v těchto válkách, konkrétně pak Athéňanů – díky přítomnosti Thésea, legendárního zakladatele Athén, ve výjevu.

Mezi nejvýznamnější stavby, které ve své výzdobě mají tento výjev patří (v chronologickém pořadí):

Amazonomachie se stala námětem i pro malířskou výzdobu. Byla ztvárněna například na štítu monumentální sochy Athény Parthenos v Parthenónu (zachováno v římské kopii), a byla námětem i malířské výzdoby stoy na Athénské agoře – odtud Stoa poikilé (malovaná). Námět se objevuje taktéž na antické keramice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Amazonomachie na francouzské Wikipedii a Amazonomachy na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Frel, Jiří. Feidias. Edice Portréty. Praha: Orbis, 1964, 1. vyd.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]